Mehmet Berk Yaltırık - Istrancalı Abdulharis Paşa - Tubizu.com

Mehmet Berk Yaltırık – Istrancalı Abdulharis Paşa

Mehmet Berk Yaltırık“ın ikinci romanı “Istrancalı Abdulharis Paşa” İthaki Yayınlarından çıktı. Hatırlayacaksınız Mehmet Berk Yaltırık’ın ilk romanı Yedikuleli Mansur korku, gerilim ve fantastik türden hoşlanan okuyucuların dikkatini çekmiş ve oldukça beğenilmişti. Mehmet Berk Yaltırık bu kitabında da yine tarihin karanlık ve kuytu köşelerinden ürpertici hikayeler anlatıyor.

Romanı yazdığı önsözde elinizdeki bu romanı bir korku soslu tarihi kurgu olarak tanımlayabilirim diyor yazarımız. Ve şöyle devam ediyor; Ancak gerek yazım aşamasında gerek yerli bir vampir imgesi oluşturulmasında sadece folklordan yararlanılmamıştır. Tarihteki bazı olgu ve vakaların da bana ilham yeni söylemeliyim…

Romanımızın konusuna gelirsek, genç bir araştırmacı, bir ailenin ve bir ismin peşine düşüyor. Genç araştırmacı araştırmaya başladıktan sonra kendini kocakarı hikayelerinin, haydutların, eşkıyaların, ayanların, haramilerin, haydutlarının ve komitacıların arasında bulur. Tarih ile başlayan bu esrarengiz heyecanlı yolculuğu ruhunun ve ıstrancaların kuytularına sapmışken korkulu Balkan hikayeleriyle giriştiği amansız boğuşma nasıl sona erecektir.

Kitabın arka kapak yazısında hırsının kölesi dere beylerinin geceleri dolaşıp kapıyı pencereyi tırmalayan şeylerin insan suretli kuvvetli canavarların, efsane ile gerçeğin birbirine karışıp tarihin sislerinin ardına gömülen bu roman Balkan tarihine uzanan karanlık bir araştırmanın serüveni denilmiş.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com