Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley - Tubizu.com

Aldous Huxley – Cesur Yeni Dünya

İngiliz edebiyatının önde gelen yazarlarından “Aldous Huxley“in  “Cesur Yeni Dünya” isimli eseri İthaki Yayınları tarafından yayımlanmıştı. Yazarın en tanınmış eserlerinden olan Cesur Bir Dünya‘nın özetine geçmeden önce Aldous Huxley kimdir kısaca tanıyalım.

Aldous Huxley kimdir

Aldous Leonard Huxley (26 Temmuz 1894 – 22 Kasım 1963) İngiliz yazar, filozof ve eleştirmendir. Edebi çalışmaları, eleştirel düşünceleri ve distopik eserleri ile tüm dünyada tanınmıştır. İngiliz edebiyatında önemli bir edebi figürdür. Eserleri 50 den fazla dile çevrilmiştir.

Aldous Huxley, 1894 yılında İngiltere’nin Surrey şehrinde dünyaya gelmiştir. Huxley’ nin büyükbabası, dünyaca ünlü biyolog olan Thomas Henry Huxley’dir. Zengin ve entelektüel bir aileye sahiptir. Bu sebeple, sanat, bilim ve edebiyatla iç içe bir yaşam sürmüştür. İlk olarak Eton College’de eğitim gören Huxley, buradaki eğitimi sırasında edebiyat ve bilimle yakınen ilgilenmiştir. Öğrencilik yıllarında yazdığı şiirleri içeren ilk kitabını, buradayken tamamlamıştır. Eğitimi sırasında geçirdiği bir hastalık sebebiyle görme yetisinin büyük bölümünü kaybetmiştir. Bu sebeple eğitimine bir süre ara vermiş, daha sonra Oxford Üniversitesi’nde eğitimine devam etmiştir. 1920’li yıllarda başladığı yazarlık hayatına ölünceye kadar devam etmiş, İngiliz ve dünya edebiyatına bir çok eser kazandırmıştır. Huxley, 1963 yılında Los Angeles’ta hayatını kaybetmiştir.

Huxley’nin en ünlü eseri, 1932 tarihinde yazdığı “Brave New World” (Cesur Yeni Dünya) adlı distopik romandır. Bu eser, toplumsal meselelere ve bireyin özgürlüğüne dair derin düşünceler içerir. Diğer önemli eserleri arasında “Point Counter Point” (Ses Sese Karşı), “Island” (Ada), “Crome Yellow” (Krom Sarısı), “Time Must Have a Stop” (Zaman Artık Durmalı) bulunmaktadır. Huxley aynı zamanda eleştiri ve deneme türünde de önemli eserlere imza atmış bir yazardır. “The Doors of Perception” (Algı Kapıları) isimli kitabı, zihin tezahürü ve bilinç değişikliği konularındaki düşüncelerini içerir. Huxley’nin düşünce dünyası, sadece edebiyatla sınırlı kalmamıştır. Onun felsefi görüşleri, özellikle transandantalizm ve mistisizmle ilgili konulara odaklanmıştır. Huxley, edebi eserleri ve düşünsel katkıları ile 20. yüzyıl edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Aldous Huxley’in eserleri

Aldous Huxley’in bilinen ve Türkçe’ye çevrilmiş eserleri şunlardır:

 

Cesur Yeni Dünya’ nın Özeti:

Cesur Yeni Dünya orjinal adıyla (Brave New World), yazarın 1932 yılında yazdığı distopik bir romandır. Roman, gelecekteki distopik bir toplumu tasvir eder. Ayrıca teknolojinin, bilimin ve sosyalliğin aşırı şekilde kontrol altında olduğu bir dünya düzenini anlatır.

Roman, gelecekteki dünyanın “Düzen” adlı totaliter bir sistem tarafından kontrol edildiği bir zamanda geçmektedir. İnsanlar artık doğal yolla çoğalmamakta, üreme yerine laboratuvarlarda genetik mühendislik yoluyla üretilmektedir. Her bireyin belirli bir sınıfı, becerisi ve rolü vardır.

Bu düzende insanların “Soma” adı verilen bir ilaçla duygusal durumları kontrol altında tutulmaktadır. Duygusal bağlar ve bireysel özgürlükler bastırılmış, homojen bir toplum yaratılmıştır. Ayrıca, kitap okumak ve sanatsal faaliyetler gibi kültürel unsurlar da sürekli kontrol altındadır. Tüm etkinlikler toplumun düşünce sistemine uygun olarak düzenlenmektedir.

Romanın ana karakteri Bernard Marx, toplumun normlarına uymayan, yabancılaşmış Alpha sınıfı bir bireydir. Diğer ana karakter John ise, “Vahşi” olarak adlandırılan bir yerli kabilesinden gelmektedir. John normal toplumla temas kurar fakat John’un varlığı, toplumun sürdürdüğü yapay düzenle çatışmaya neden olur.

Roman, genetik mühendislik, toplumun kontrolü, bireysel özgürlük ve insan doğası gibi birçok felsefi ve etik konuyu ele almaktadır. Huxley’nin eseri, modern toplumun gelişmelerini ve gelecekteki olası tehlikeleri düşündürmek adına güçlü bir eleştiri sunar.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com