Asuman Portakal - Şagali'nin Düşleri - Tubizu.com

Asuman Portakal – Şagali’nin Düşleri

Yazar ve ressam “Asuman Portakal“ın küçük okurlar için kaleme aldığı ve resimlediği “Şagali’nin Düşleri” isimli çocuklara yönelik kitabı Altın Kitaplar’dan çıktı. Şagali’nin Düşleri’nin özetine geçmeden önce Asuman Portakal kimdir kısaca tanıtalım. 1956 İstanbul doğumlu olan Asuman Portakal 1978 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olmuş. Resim yapmaya istekli ve yetenekli olan çocuklara yıllarca rehberlik eden Portakal bir çok karma sergiye katılmış. Kendisi de iki kişisel sergi açan Portakal’ın küçük okurlar için kaleme aldğı “Çok Komiksin Margarita” ve “Geveze Çizgiler” isimli ödüllü kitapları bulunmakta. Yetişkinler için de bir çok eseri bulunan ressamın öykü ve denemeleri bir çok edebiyat dergisinde yayımlanmış. Asuman Portakal’ın www.asumanportakal.com isimli kendi internet sitesi bulunmakta.

Şagali’nin Düşleri’nin Özeti:

Asuman Portakal Şagali’nin Düşleri’nde modern sanatın en önemli ressamlarından Marc Chagall’ın resimlerinden yola çıkarak altı öykü kurgulamış. Öykülere ilham veren resimlerin tıpkı basımlarının yanı sıra Asuman Portakal’ın kendi yorumları da yer alıyor kitapta.

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş “Renklerin ve mutluluğun ressamıyım ben.” Eski bir Çin atasözü der ki, “Bir resim on bin kelimeye bedeldir.” Resimler konuşkandır; doğa, insan, toplum ve tarih hakkında pek çok bilgi verirler. En önemlisi yaratıcılığımızı geliştirir, bize ilham vererek güzel işler yapmamız için motive ederler. Hem resim hem yazın sanatıyla uğraşan biri olarak, Şagali’nin Düşleri kitabıyla sizlere farklı bir resim okuma serüveni yaşatmak istedim. Renklerin ve sevginin ressamı olarak tanınan Marc Chagall’ın masalsı dünyasından öyküler kurgulamak, benim için eğlenceli bir çalışma oldu. Yapıtlarıyla beni etkileyen sanatçıların başında gelen Marc Chagall, dünyayı bir çocuk saflığıyla resmeden sayılı ressamlardan biridir. Renklerin sihirbazı, mavinin büyüsü, kırmızının kahkahasıdır o. Çizgisine umut, boyasına sihir katan Marc Chagall, mutluluktan havaya uçan insanların ressamıdır.”

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com