Doğan Hızlan - Hatırlamak Günlük Yaşamdan Dipnotlar - Kitapozet.Net

Doğan Hızlan – Hatırlamak

Doğan Hızlan“ın anılarından sayfalar aktardığı “HatırlamakYapı Kredi Yayınları‘ndan çıktı. Kitabın alt başlığı “Günlük Yaşamdan Dip Notlar”. Hatırlamak’ın özetine geçmeden önce Doğan Hızlan kimdir kısaca tanıtalım. Doğan Hızlan 1937 İstanbul doğumlu. Pertevniyal Lisesi’ni bitirdi. Üniversitede hukuk öğrenimi gördü. İlk yazısı 1954 yılında yayımlanan Hızlan, çeşitli edebiyat dergilerinin ve aralarında Cumhuriyet’in de olduğu gazetelerin sanat sayfalarını yönetti. Bunun yanı sıra birçok gazete ve dergi de eleştiriler yayımladı. 1980 yılında Bayram Gömleği adlı bir çocuk hikayeleri güldestesi hazırladı. Son olarak da İhsan Yılmaz ile birlikte Celal Sılay’ın toplu şiirlerini Hüsran Filizleri adıyla yayımladı. Hürriyet Pazar’da yayımlanan kitap yazılarını Aynadaki Bakışlar adıyla bir araya getirdi. Doğan Hızlan halen Hürriyet gazetesinde yazıyor. TRT 2’de edebiyat programı hazırlayıp sunuyor.

Yazar Murat Yalçın, Doğan Hızlan hakkında şöyle diyor. Ne patikaların ne sokakların salt iç mekanların insanıdır Doğan Hızlan. Kırlarda, deniz kıyılarında gezinmek yerine manzara resimlerine bakmak ister. Sokakların sesine değil, müziğin sesine kulak vermek ister. İnsana tarihten, siyasetten değil, edebiyattan yaklaşmak ister. Yollarda değil, satırlarda, sayfalarda gezinmek ister.

Doğan Hızlan

Doğan Hızlan

Hatırlamak’ın Özeti:

Doğan Hızlan, Hatırlamak – Günlük Yaşamdan Dip Notlar kitabında kültür ve sanat ortamlarında karşısına çıkan her biri birbirinden ilginç olayları ve bu olayların başrolündeki insanları anekdotlar şeklinde aktarmakta okurlarına. Kitabın son bölümünde ise Murat Yalçın’ın Doğan Hızlan ile yaptığı bir de söyleşiye yer verilmiş. Akvaryumda Balık Gibi isimli bu söyleşide çocukluk ve gençlik yıllarından başlayarak 1950 kuşağı, yayıncılık, edebiyat ortamı, günlük hayat, popüler kültür üstüne görüşlerini ortaya koyan Hızlan, alışkanlıklarını, meraklarını, beğenilerini de sergiliyor.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com