John Boyne - Romanovlar'ın Son Evi - Kitapozet.Net

John Boyne – Romanovlar’ın Son Evi

İrlandalı yazar “John Boyne“nun “Romanovlar’ın Son Evi” isimli romanı Delidolu Yayınları‘ndan çıktı. Romanı dilimize Özlem Yüksel çevirmiş. Romanovlar’ın Son Evi ‘nin özetine geçmeden önce John Boyne kimdir eserleri nelerdir kısaca tanıtalım. John Boyne 1971’de İrlanda’nın Dublin şehrinde doğmuş. Dublin Trinity Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra Norwich’deki East Anglia Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık üzerine dersler almış ve bu konudaki çalışmaları sebebiyle Curtis Brown ödülüne layık görülmüş. Edebiyat dünyasına kısa öyküler yazarak giren yazarın 70’ten fazla kısa öyküsü bulunmakta. 2006 yılında yazdığı Çizgili Pijamalı Çocuk, beyaz perdeye de uyarlanmış ve bir çok ödül almış, tüm dünyada 5 milyondan fazla satmış. Kitapları 50’ye yakın dile çevrilen John Boyne’un 2010 yılında çocuklar için yazdığı Nuh Arpasuyu Evden Kaçıyor İngiltere ve İrlanda’da Çok Satanlar Listesi’nde uzun süre kalmış. Başlıca eserleri: Zirvenin Dibindeki Çocuk, Ormanın Kalbindeki Çocuk, Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk, Çizgili Pijamalı Çocuk, Olduğun Yerde Kal.

Romanovlar’ın Son Evi’nin Özeti:

Bir Anastasya hikayesi ile daha karşı karşıyayız bu romanda. Şöyle ki malum Romanovlar Çarlık Rusyası’nı yöneten son hanedan. 1917 Ekim Devrimi’nin ardından derdest edilip Urallar’daki Yekaterinburg kentine sürgüne gönderiliyorlar. Fakat iç savaşın patlak vermesi ve Çarlık yanlısı Beyaz Ordu’nun Urallar’a yürüyüşe geçmesi üzerine baba, anne ve beş çocuk bütün Romanov Ailesi infaz ediliyor. Hikayemizde tam burada başlıyor. Bir iddiaya göre Romanov kızlarından biri Anastasya infazdan kurtuluyor ve Avrupa’ya kaçırılıyor. İşte bu söylence gerek sinema dünyası için gerek edebiyat dünyası pek verimli bir alan oldu. Filmler çekildi kitaplar yazıldı. Burada sözünü ettiğimiz Romanovlar’ın Son Evi de bu konu üzerine son kitaplardan biri. Romanovlar’ın Son Evi’nin konusu şöyle;

Rusya’nın uzak köylerinden birinde yaşayan fakir bir çiftçinin oğlu olan genç Georgi Daniiloviç Jahmenev, Romanov Hanedanı’nın bir ferdine yapılmak istenen suikastı önler. 17 yaşındaki genç çiftçi bu kahramanca hareketi sonrasında kendini Çar Ailesi’nin görkemli kışlık sarayında onların hizmetinde bulur. Sene 1915’tir. Çarlık Rusyası ve Avrupa’daki bir çok büyük devlet savaş halindedir. Rusya’daki yoksulluk halkı isyan noktasına getirmiştir. Halk artık iktidarı istemektedir. Romanov ailesi bu büyük yıkımın yaklaştığını  hissetmektedir.  Georgi Daniiloviç Jahmenev ise tüm bu olanlara, yaşanan bütün trajediye bizzat tanıklık etmektedir. Tahmin edeceğiniz üzere Daniiloviç zamanı geldiğinde Prenses Anastasya’yı kurtaracaktır. Romanın konusu böyle. Şu ek bilgileri de vermeden geçmeyelim. Romanov ailesinin cenazeleri biri 1979 diğeri 2007 yıllarında yürütülen araştırmalar sonucunda iki farklı isimsiz mezara gömülü olarak bulunmuş. Özellikle ikinci araştırmanın ardından yapılan DNA testleri sonucunda aile üyelerinden kimsenin infazdan kurtulamadığı anlaşıldı. Anastasya da buna dahil.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com