Fazlı Köksal - Meyve Tadında Romanlar - Kitapozet.Net

Fazlı Köksal – Meyve Tadında Romanlar

Akıl Fikir Yayınları’ndan edebiyat meraklılarının ilgisini çekecek bir kitap çıktı. “Meyve Tadında Romanlar” Kitabın yazarı “Fazlı Köksal” Meyve Tadında Romanlar’ın özetine geçmeden önce Fazlı Köksal kimdir kısaca tanıtalım. Fazlı Köksal Anı, Anlatı, Günlük, Seyahatname, Araştırma & Başvuru Kitapları, Edebiyat kategorilerinde bir çok esere imza atmış olan yazardır. Daha önce Posta ve Telekomünikasyon Tarihinden Portreler isimli bir kitabı da bulunan yazar, farklı kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarında önemli görevlerde bulunmuş, yöneticilik yapmış eski bir bürokrat.

Meyve Tadında Romanlar’ın Özeti:

Meyve Tadında Romanlar ‘da 111 yerli ve yabancı yazar tanıtılmış. Bu yazarların 153 romanından kısa örnek metinler aktarılmış ve bu romanlar üzerine yazılmış muhtelif eleştirilere yer verilmiş. İnsanlar genelde hangi yazarı veya hangi kitabı okumalı diye düşünürler. Türk veya dünya yazarları mı, en çok satanlar mı yoksa eş dost tavsiyesi ile mi okunmalı kitaplar? Fazlı Köksal bu kitabında tüm bu sorulara sadelikle cevap veriyor ve okuyucuları farklı seçeneklere yönlendiriyor.

Kitap “Meyve Tadındaki Romanlardan Alıntılar ve Değerlendirmeler ” ve “Farklı Lezzetler Romanlar-Seçkiler-Yorumlar” bölümleri olmak üzere iki bölümden oluşmakta. Birinci bölümde; Cengiz Dağcı, Tarık Buğra, Emine Işınsu, Sevin Çokum, Halide Edip Adıvar, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nihal Atsız gibi bir çok yazarın eserlerini incelenmiş eserler ve yazarları hakkında notlar da düşmüş. Kitap okumayı seven ancak karar vermekte zorluk çeken okuyucular için bir çok eserin incelemesinin bulunduğu “Meyve Tadında Romanlar” tavsiye edilebilecek bir kaynak.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş.“Okumayan bir toplumuz. Evlerimizin çok azında kitaplık var. O az sayıdaki kitaplık da aynı renkte, hatta tek rengin aynı tonundan seçilmiş kitaplardan oluşuyor. Kitapları, yazarları, bizden olanlar/bizden olmayanlar diye ayırıyoruz. Bu da, zaten yeterli düzeyde olmayan kültürel birikimimizin yarısından haberdar olmamamıza, toplumsal kutuplaşmalara ve hatta düşmanlıklara zemin hazırlıyor. Meyve Tadında Romanlar’da, farklı görüşteki yerli-yabancı 111 romancının 153 romanından alıntılar yapılarak, kitaplar hakkındaki eleştirilere yer verilerek, bu romanlar tanıtılmasına, kitaplıklarımızın farklı renklerle zenginleştirilmesine katkıda bulunulmak istenmiştir. Meyve Tadında Romanlar’ın diğer roman incelemelerini konu alan diğer kitaplarından en önemli farklarından birisi de Türkiye dışındaki Türk Dünyasından 12 romancıya yer vermiş olmasıdır. Bu kitap, bir kişinin bile kütüphanesine farklı renkte bir kitap girmesini sağlayabilirse, bir kişiyi bile tanımadığı bir romancıyla tanıştırabilirse görevini yapmış olacaktır.”

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com