Paul Biegel - Lodosçu Tim 'in Özeti - Kitapozet.Net

Paul Biegel – Lodosçu Tim

Hollanda’lı çocuk kitapları yazarı “Paul Biegel“in “Lodosçu Tim” isimli romanı Can Çocuk’tan çıktı. Küçük okurlar için kaleme alınan romanı dilimize Mustafa Özen çevirmiş. Romanı resimleyen ise Annemarie Van Haeringen. Lodusçu Tim’in özetine geçmeden önce Paul Biegel kimdir kısaca tanıyalım. Paul Biegel 1925 yılında Hollanda’da doğmuş. Henüz 14 yaşında iken yazmış olduğu ilk öyküsü Mutsuz Bahçe Cücesi De Tijd gazetesinde yayımlanmış ve çok sevilmiş. Çeşitli gazete ve dergilerde çizgi romanlar da çizen yazar daha sonra bir çok dergide editörlük yapmış. İlk kitabı olan De Gouden Gitaar 1962’de, ikinci kitabı Het Sleutelkruid 1965’te yayımlanmış. Bir çok ödül sahibi olan Biegel Hollanda’nın en önemli çocuk kitapları yazarları arasındadır. Hayatı boyunca 50’nin üzerinde kitap yazan Paul Biegel’in daha önce aynı yayınevinden Küçük Kaptan isimli romanı yayımlanmıştı.

Paul Biegel
Paul Biegel

Lodosçu Tim’in Özeti:

Lodosçu Tim’de kahramanımız Tim isimli bir çocuk. Tim’in ailesindeki herkes denizdir. Tim’in babası, erkek kardeşleri hatta kız kardeşleri bile denize açılır. Ancak Tim tüm ailesinin ısrarına rağmen denizci olmak istemez ve denize açılmayı reddeder. Tim 12 yaşına geldiğinde annesi artık onun büyüdüğünü ve kendi başına kalabileceğini düşünür ve annesi de denize açılır.

Tim ailesi geri dönene kadar yalnız yaşayacak ve eve göz kulak olacaktır. Tim her gün sahile gider ve kumsalda bulduğu ilginç şeyleri toplar ve bu şekilde zaman geçirir. Bir gün sahilde gezerken bir dürbüne rast gelir. Bu dürbün diğer dürbünler gibi değildir. Geçmişi göstermektedir. Tim dürbün sayesinde amcası Taddeus’un ne işler çevirdiğini görür, deniz kızlarını keşfeder ve çılgın öğretmen Prіssіlla ile beraber sır dolu bіr maceraya yelken açar. Lododçu Tim küçük okurların sıkılmadan zevkle okuyacağı bir çocuk romanı.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com