Albert Camus - Yabancı - Kitabının Özeti - Kitapozet.Net

Albert Camus – Yabancı

Can Yayınları dünya edebiyatının klasiklerinden biri olan “Albert Camus” nun “Yabancı” isimli eserini tekrar yayımladı. Kitabı Türkçeye Ayça Sezen çevirmiş. Yabancı’nın özetine geçmeden önce Albert Camus kimdir tanıtalım.

Albert Camus Kimdir:

Albert Camus 1913 Cezayir doğumlu. Babası Fransız annesi ise İspanyol. Yoksul bir ailenin çocuğu, zaten babası 1.Dünya Savaşı’nda ölmüş. Albert Camus başarılı bir lise hayatının ardından Cezayir Üniversitesi’nde felsefe okumuş. Felsefe kadar ilgilendiği ve emek verdiği bir başka alan da futbolmuş Camus’nun. Okul takımının kalecisi imiş lakin verem hastalığına yakalanması futbol kariyerini erken sonlandırmış. Kim bilir bu hastalık belki de felsefe ve edebiyat alanında büyük bir ustanın yolunu açtı. Üniversite yıllarından itibaren politika ile ilgilenen Camus dönemin pek çok aydını gibi Komünist Parti’ye katıldıysa da sonradan Stalin Dönemi’nde Sovyetler Birliği’nde yaşanan uygulamalara karşı çıkarak partiden istifa etmiş. 2.Dünya Savaşı yıllarında Naziler’e karşı kurulan Fransız Direniş Birliği’ne katılmış. 1942 yılında en çok bilinen eseri burada da sözünü ettiğimiz Yabancı’yı ve Camus’nun felsefi düşünceleri ana hatlarıyla görebileceğimiz Sisifos Söyleni’ni yazmış.

Savaş sonrası varoluşçu felsefenin o dönemdeki büyük isimlerinden Jean Paul Sartre ile tanışmış. 1950’li yıllarda kendini insan haklarına adamış ve bu amaçla çeşitli eylemlerde bulunmuş. Bunların arasında en dikkat çekici olanı idam cezalarına karşı yürüttüğü mücadele. Camus 1949 yılında verem hastalığının tekrarlaması yüzünden 2 yıl inzivaya çekilmiş ve bu dönemde Başkaldıran İnsan’ı yazmış. Bu kitap Fransa’daki bir çok sol görüşe sahip arkadaşı ve özellikle de Sartre tarafından hoş karşılanmamış. Zaten komünizme karşı eleştirel tutumu sol çevrelerde rahatsızlık yaratıyormuş o dönemde. Son kitabı Sartre ile yollarının bütün ile ayrılmasına sebep olmuş.

Yabancı, Sisifos Söyleni, Başkaldıran İnsan’ı yazdığından bahsettik. Camus’nun en çok bilinen diğer eserleri arasında Veba, Düşüş, Sürgün ve Krallık, Caligula sayılabilir. Camus varoluşçu ve absürt romanlarının yanında bir çok piyes uyarlaması da yapmış ve kendi döneminde tiyatro alanında son derece etkin olmuş. 1957 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış. Albert Camus’ya en tuhaf ölüm şekli nedir diye sorulduğunda sanırım bir araba kazasında ölmek demiş. Gelin görün ki kendisi de 1960 yılında Fransa’da bir araba kazasında hayatını kaybetmiş.

Albert Camus Yabancı ‘nın Özeti:

Albert Camus’nun ilk romanı olan Yabancı bir çoklarına göre varoluşçu felsefenin manifestolarından biri. Yabancı sıradan bir insanın yabancılaşması üzerinden modern insanın anlam arayışını, bilincin toplumdan ve dış dünyadan kopuşunu anlatan bir başyapıt. Romanın kahramanı Meursault topluma, kurallarına ve beklentilerine yabancıdır.  Annesi öldükten sonra çevresindekileri memnun etmek için duygularını göstermeyi reddetmiştir. Cezayir’de işlediği nedensiz suçun sonrasında en ufak bir pişmanlık duymaması ile herkesi öfkelendirir. Meursault çok geçmeden işlediği bir suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlandığını anlayacaktır.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com