Müşterek Dostumuz - Charles Dickens - Tubizu.com

Charles Dickens – Müşterek Dostumuz

Kuşkusuz dünya edebiyatının köşe taşlarından biridir “Charles Dickens“. Yazarın ünlü eseri “Müşterek Dostumuzİthaki Yayınları‘ndan yeni bir baskı yaptı. Romanı dilimize Aslı Biçen çevirmiş. Müşterek Dostumuz‘ un özetine geçmeden önce Charles Dickens kimdir kısaca tanıtalım.

Charles Dickens kimdir

İngiliz edebiyatının büyük ismi Charles Dickens 1812 yılında Portsmouth’da doğmuş. Edebiyat tarihinin en ünlü kurgusal karakterlerinden bazılarını yaratmasının yanı sıra birçoklarınca Viktoria Devri’nin en iyi romancısı olarak kabul edilmekte. Yaşadığı dönemde yani henüz hayattayken eserleri çok büyük ilgi gördü. Dünya çapında bir şöhrete erişti. Charles Dickens henüz on yaşındayken babası borçları yüzünden hapishaneye düştü. Küçük Charles okulu bırakarak bir ayakkabı fabrikasında çalışmaya başladı. Daha sonra bir avukatın yanına girdi. Genç yaşta mahkeme salonlarında hayatın başka boyutlarını tanımaya başladı ve gözlemlerini yazıya döktü.

İlk eseri Mister Pickwick’in Serüvenleri 1836 yılında okuyucuyla buluştu. Henüz yirmi altı yaşındayken Oliver Twist’i yazdı ve uluslararası bir üne kavuştu. Oliver Twist’i, David Copperfield, Antikacı Dükkanı, İki Şehrin Hikayesi gibi başyapıtlar izledi. 19’uncu yüzyılda işçi sınıfının içinde bulunduğu koşulları en iyi aktaran yazarların başında gelen Dickens, 1870 yılında genç sayılabilecek bir yaşta sağlığını yitirdi. Daha sonra hayata veda etti.

Charles Dickens, kariyeri boyunca haftalık bir gazeteyi yirmi yıl yönetti. Birçok roman, öykü ve kurgu dışı makale yayınlayıp yorulmak nedir bilmeden çalıştı. Yanı sıra çocuk hakları, eğitim ve diğer toplumsal konularda yenilikler için mücadele etti.

Charles Dickens
Charles Dickens

 

Müşterek Dostumuz’ un Özeti:

Charles Dickens’ın “Müşterek Dostumuz” adlı eseri, zengin bir mirasın çevresinde örülmüş karmaşık bir hikayeyi anlatan muazzam bir romandır.

Roman, John Harmon’ın esrarengiz ölümü ve ardından ortaya çıkan John Rokesmith’in etrafında şekillenir. Harmon’ın ölümü, miras ve aile bağları gibi temel konular etrafında döner. Bella Wilfer, Harmon’ın nişanlısı olarak mirası devralır ancak beklenmedik bir şekilde mirası reddeder. Bella’nın bu kararı, kendi ayakları üzerinde durma ve bağımsız bir hayat kurma arzusuyla şekillenen güçlü bir karakterin ortaya çıkmasına neden olur.

Mirasa konan Bay ve Bayan Boffin, roman boyunca önemli bir evrim geçirirler. Zenginlikle başa çıkma ve toplumsal sorumlulukları yerine getirme konularındaki kararları, romana sosyal eleştiri ve karakter gelişimi açısından önemli bir boyut kazandırır.

Eugene Wrayburn ve Lizzie Hexam arasındaki ilişki, sınıfsal farklılıklar ve ahlaki değerlerin ötesinde derin bir şekilde işlenir. Romantizm, ahlaki çatışmalar ve insan doğasının karmaşıklığı, bu iki karakter arasındaki etkileşimde açıkça görülür.

Roman, Victorian döneminin sınıfsal çatışmalarını, ahlaki normları ve insan ilişkilerindeki zorlukları ele alır. Aynı zamanda, Dickens’ın karakter çeşitliliği ve derinlemesine toplumsal eleştirisiyle ön plana çıkar. Müşterek Dostumuz, yalnızca karakterlerin kesişen yaşamlarını işlemez. Aynı zamanda o döneme ait toplumsal sorunları ve insan doğasının karmaşıklığını anlamak isteyen okuyucular için doyurucu bir edebi deneyim sunar.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com