Herbert George Wells - Tanrıların Tohumu - Kitapozet.Net

Herbert George Wells – Tanrıların Tohumu

Bilim kurgu türünün kurucu babalarından biri de hiç kuşkusuz “Herbert George Wells“. Genellikle tam adıyla değil de iki isminin baş harfleri ile anılır. “H.G. Wells” diye. Yazdığı önemli eserleri sıraladığımızda hemen hatırlayacaksınız Herbert George Wells’i. Zaman Makinesi,  Dr. Moreau’nun Adası, Görünmez Adam, Dünyalar Savaşı. Muhtemelen hemen herkes bu kitaplardan bir ya da birkaçını okumuştur ya da en kötü ihtimalle bu eserlerden yola çıkarak çekilmiş filmleri izlemiştir. “H.G. Wells”in önemli eserlerinden biri “Tanrıların Tohumu” İthaki Yayınları çıktı. Romanı dilimize Murat Karlıdağ çevirmiş.

1866 – 1946 yılları arasında yaşayan İngiliz yazar H.G. Wells’i özellikle bilim kurgunun ilk dönemlerinde türün diğer yazarlarından ayıran yönü geleceğe dair fazlasıyla kuşkucu, hatta karamsar bakışıydı. H.G. Wells’e göre insanın doğayı değiştirme ve egemenliğine alma hırsı hayra alamet değildi ve kendi sonunu da hazırlayan bir sürecin yolunu açacaktı. Bu noktada H.G. Wells’in temel kaygısı teknolojik gelişmelerin kendisinden ziyade bunun hangi toplumsal formlara yol açacağı idi. George Orwell şöyle diyor: “Geleceğin insanların hayal ettiği gibi parlak olmayacağını öngören H.G. Wells’i okumak yaptığım en iyi keşiflerden biriydi.

Bugün sözünü ettiğimiz “Tanrıların Tohumu” da H.G. Wells’in bu dünyasının tipik örneklerinden. İki bilim insanı Profesör ,Redwoods ve Bay Besington gözden uzakta sürdürdükleri çalışmalarının sonunda Heraklia Forbia ya da diğer adıyla Dev Tohumu dedikleri bir keşfe imza atarlar. Bu tohum sayesinde daha zeki, daha güçlü süper insanlar geliştirilebilecektir. Ancak işler beklendiği gibi gitmez. Bu icat sayesinde insanlar ve hayvanlar kontrolsüz büyüyecek, bu besin tüketen devler ile normal toplum arasına sınırlar çekilecek ve bu farklılığın getirdiği kaos insanlığı yavaş yavaş ele geçirecektir.

 

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com