Jose Mauro de Vasconcelos - Kırmızı Papağan - Tubizu.com

Jose Mauro de Vasconcelos – Kırmızı Papağan

Brezilyalı yazar “Jose Mauro de Vasconcelos“un “Kırmızı Papağan” isimli romanı Can Yayınları‘ndan bir baskı daha yaptı. Kitabı dilimize Şehsuvar Adil çevirmiş. Kırmızı Papağan‘ nın özetine geçmeden önce Jose Mauro de Vasconcelos kimdir, eserleri nelerdir kısaca tanıtalım.

Jose Mauro de Vasconcelos kimdir

Yazar Jose Mauro de Vasconcelos 1920 yılında Rio De Janeiro’nun küçük bir köyünde doğmuş. Babası Portekizli annesi ise Kızıldereli.  Küçüklüğünden beri Kızıldereli ve Portekiz kültürünün etkisinde kalmış. İlk öğrenimini küçük bir kasaba olan Natal’da amcasının yanında bitirmiş. Daha sonra Tıp Fakültesi’ne başlamış ancak iki yıl sonra üniversiteyi bırakarak Rio De Janeiro’ya gitmiş. Burada bir süre boks ile ilgilenen Vasconcelos daha sonra tarım, balıkçılık gibi işlerde de çalışmış. 1984 yılında hayatını kaybetmiş.

Jose Mauro de Vasconcelos’un yazarlık kariyeri, genellikle Brezilya’nın sosyal gerçekleri, yoksulluk, çocukluk ve insan ilişkileri üzerine odaklanan eserlere imza attığı 1950’lerden itibaren başlamış. En bilinen eseri “Meleklerle Yan Yana” (O Meu Pé de Laranja Lima). Eserde küçük bir çocuğun yaşadığı zorluklar ve duygusal deneyimleri dokunaklı bir şekilde anlatılmakta. Bu eser, dünya genelinde genç okuyucular arasında popülerlik kazanmış. “Yaban Muzu” ve “Kayığım Rosinha”  Vasconcelos’un çocukluk ve gençlik dönemindeki diğer önemli eserleridir.

Jose Mauro de Vasconcelos’ un eserleri

Yazarın başlıca eserleri şöyle. Yaban Muzu, Beyaz Toprak, Kayığım Rosinha, Şeker Portakalı, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek. Hemen hatırlatalım, Şeker Portakalı, Güneşi Uyandıralım ve Delifişek üçleme kitap serisi. Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım‘ın tanıtımlarına da sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Papağan’ ın Özeti

“Kırmızı Papağan” (O Papagaio Vermelho), Vasconcelos’un önemli eserlerinden biridir. Roman, Brezilya’nın kırsal kesiminde, yoksulluk içinde yaşayan bir çocuk olan Zico’nun hikayesini anlatır. Zico, ailesinin maddi zorluklarını ve toplumsal sıkıntıları hisseden bir çocuktur. Babası, ailenin geçimini sağlamak için zorlu koşullarda çalışmaktadır. Annesi ise ev hanımıdır. Zico, ailesinin maddi olarak zor durumda olmasına rağmen hayal gücü dolu bir çocuktur.

Romanın ana odak noktası, Zico’nun hayal dünyası içinde keşfettiği “Kırmızı Papağan” isimli kitaptır. Bu kitap, Zico’ya umut ve güç veren bir sembol haline gelir. Kırmızı Papağan, Zico’nun gerçek dünyadaki zorluklara karşı mücadele azmini arttırır ve ona manevi bir güç kazandırır. Zico’nun hayatındaki diğer önemli bir unsurdan biri de doğa ile olan bağıdır. Doğa, Zico’nun duygusal dünyasını zenginleştirir ve ona sığınak sağlar. Zico’nun gözünden, çocuğun çevresiyle kurduğu bağ ve doğanın onun için taşıdığı anlam, romanın atmosferini önemli ölçüde etkiler.

Kitap, Zico’nun büyüme sürecini ve iç dünyasındaki değişimleri ele alarak çocukluktan ergenliğe geçiş temasını işler. Zico’nun hayal ve manevi gücü ile yaşadığı zorluklara karşı direnci, romanın temel unsurlarını oluşturur. Vasconcelos, “Kırmızı Papağan”da da toplumsal sorunlara, aile ilişkilerine ve çocuğun iç dünyasına dair derinlemesine bir portre çizer.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com