Emre Alkin - İktisattan Çıkış - Tubizu.com

Emre Alkin – İktisattan Çıkış

Emre Alkin“in ekonomi üzerine yazmış olduğu yeni kitabı “İktisattan Çıkış” Destek Yayınları’ndan çıktı. İktisattan Çıkış ‘ın özetine geçmeden önce Prof.Dr. Emre Alkin kimdir kısaca tanıyalım. Prof.Dr. Emre Alkin 1969 yılında İstanbul’da doğmuş. Saint Michel Fransız Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirmiş. Daha sonra 1993 yılında yine İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisansını 1996 yılında ise doktorasını tamamlamış. 1997 yılında Doçent, 2002 yılında ise Profesör unvanını almış. İMKB Başkan Danışmanlığı, TİM Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi Üyeliği gibi görevlerin ardından Çukurova Holding, Doğan Holding, Anadolu Holding ve Altınbaş Holding’de çeşitli görevlerde bulunmuş, ekonomi üzerine köşe yazıları yazmış, çeşitli televizyon kanallarında ekonomi yorumculuğu yapmış. Prof. Dr. Emre Alkin, halen Altınbaş Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olarak görev yapmakta. Başlıca eserleri; Risk Management, Finansal Aracılığın Evrimi, Bankalarda Risk Yönetimine Giriş, Dünden Bugüne Gaziantep, Her Şey Ekonomi Değil , Paylaşmasak Olmazdı, Fikret Mualla’nın Sanatı, Olaylarla Türkiye Ekonomisi, Seve Seve Aldattım ve Mükemmeli Arayan Kadın.

İktisattan Çıkış ‘ın Özeti:

Prof.Dr.Emre Alkin’in İktisattan Çıkış isimli kitabının tüm geliri Mutluluğun Adresi Özel Eğitim Merkezi’ndeki çocuklara bağışlanacak. İktisattan Çıkış ‘ın özetine gelirsek; politikacılardan iş adamlarına, sıradan vatandaştan şirket çalışanlarına, profesyonel sporculardan sanatçılara kadar her kesimden insanın kendisinden bir şeyler bulacağı, dersler çıkartacağı ekonomi ve ekonomi anlayışının hayata uyarlanması üzerine yazılmış bir kitap. Prof. Dr. Emre Alkin ekonomi üzerine özgün fikirleri, tecrübeleri okuyucularla paylaşılırken kitap tasarım fikirlerinden innovasyona, kalkınmadan ekonomik gelişmeye gibi bir çok konuyu hayattan alıntılar ve örneklerle okuyucuya sunuyor. Ekonomi ile ilgili kitapları seven okurların zevkle okuyacağı bir kitap İktisattan Çıkış.

Tanıtım yazısı:

Kitabın tanıtım bülteninde ise şu ifadelere yer verilmiş. “İktisada Giriş iktisadın ilk dersidir… Hatta ilk kitabı… İçinde bol bol rasyonellik, hatırı sayılır matematik ve geçmişin deneyimleri vardır. Bugün ise inandırıcı gelmiyor kimseye. Neden mi? Çünkü normal şartlarda iktisat “rasyonel insan”ı tarif eder. Hani şu özgür yaşayan ve sınırlı kaynaklarla sonsuz ihtiyaçları arasında dengeleme yapmak zorunda kalan insanı… Ne yazık ki günümüzde rasyonel insandan söz etmek mümkün değil. Gelirinden fazla harcayan, arzularıyla ihtiyaçlarını birbirine karıştıran, “alışılmış mutsuzluklar için keşfedilmemiş mutlulukları feda eden” insanlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Peki neden böyle oldu? İktisat, rasyonel insanı ne zaman ve neden kaybetti? Şimdi ne yapmak lazım? Dünyanın en etkili ekonomistleri arasında gösterilen Prof. Dr. Emre Alkin, çok yönlü bir iktisadi değerlendirmeyle dünyanın ve Türkiye’nin ekonomisine dair çarpıcı ve rahatsız edici bir bakış açısıyla cevaplıyor bütün bu soruları… Siyasetçiden iş insanına, sokaktaki vatandaştan firmadaki personele, futbolcudan sanatçıya kadar herkes için çıkarılacak dersler bulacaksınız bu kitapta… Türkiye’den başlayıp küresel ekonomiye kadar uzanan “iktisattan çıkış” yolculuğu, sadece devletlerin değil, insanın da hikâyesi…

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com