Maksimum Korunma-Korku Çağında Reklam - G.Zeybek Kabakçı

Gökçe Zeybek Kabakçı – Maksimum Korunma-Korku Çağında Reklam

Gökçe Zeybek Kabakçı“nın “Maksimum Korunma-Korku Çağında Reklam” isimli çalışması İletişim Yayınları‘ndan çıktı. Yazar Gökçe Zeybek Kabakçı kimdir diye merak edenlere yazarı kısaca tanıtalım.

Gökçe Zeybek Kabakçı kimdir

Gökçe Zeybek Kabakçı 1983’te İzmir’de doğmuş. İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nin ardından Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış. Daha sonra, İletişim Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans, Ankara Üniversitesi Gazetecilik Anabilim Dalı’ndan doktora derecesini almış. Halen Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Bölümü’nde görev yapmakta. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmekte.

Maksimum Korunma-Korku Çağında Reklam’ın özeti

Tanıtım bülteninde kitap için enteresan saptamalar var. Sözgelimi şöyle diyor, yıldızları içeren şahane doğa manzarası ya da romantik bir ortam sunan, mutlu aile görüntüleri ve benzeri ile dolu reklamlarda aslında satılan ürünle ilgili bir şey yoktur. Bunun yerine bu ürünleri satın alabileceklerin korkuları, fantezileri ve rüyaları vardır. Malum reklamlardan kaçış yok. Her yerde hazır ve nazırlar. Sosyal medyadan gazetelere, televizyon kanallarından radyo programlarına, bizi her an her yerde uyarıyorlar. Reklam söyleminin korkuları okşayarak konuşan tekinsiz yanını anlatıyor kitap. Devam dört koldan risk ve tehdit algısı üretimi çağımızın ruh haline damgasını vuruyor aslında. Reklamlar toplamda bu büyük tehdit algısını estetize ederek yeniden üretiyorlar. Tıp söylemini, nostalji söylemini, ataerkilliği, milliyetçiliği ve muhafazakarlığı da yeniden üreterek bu arada vesayetçi bir uzman otoritesi söylemeni de pekiştirerek yapıyorlar bunu.

Reklamlar korunma güvencesinden öte doğallık temizlik saflık masumiyet ve güzellik vaad ediyorlar. Reklam ürünleri somut bir ihtiyacı karşılamaktan öte insana kendini iyi hissettirecek arzu ve hazları gerçek kılacak mucizeler gibi ışıl diyorlar karşımızda. Bir diş macunu, bir şampuan, bir deterjan bir anda yakalanacak bir anda da elinizden gidiverecek bir mutluluk ışıltısını temsil edebiliyor denilmiş tanıtım bülteninde. Kitap için hayatımızın her anında karşımıza çıkan reklamlar hakkındaki son yılların en kapsamlı çalışması diyebiliriz.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com