İlhan Tarus - Kurtuluş Savaşı Üçlüsü - Tubizu.com

İlhan Tarus – Kurtuluş Savaşı Üçlüsü

Türk edebiyatında bir dönem adından söz edilmiş lakin zaman geçtikçe hem kendileri hem eserleri unutulmaya yüz tutmuş yazarlara bir vefa borcu ya da saygı duruşu olarak kitaplarını yayımlayan H2O Yayınları bu müstesna hizmetine geçtiğimiz günlerde bir yenisini eklediği ve “İlhan Tarus“un dört romanını birden bastı. Bunlardan biri “Kasabanın Ruhu” idi ve daha önce tanıtımını yapmıştık. Diğer üçü ise yazarın “Kurtuluş Savaşı Üçlüsü” isimli kitap serisi.

Birinci kitap “Var Olmak: Kurtuluş Savaşı Üçlüsü-1

İkinci kitap “Hükümet Meydanı: Kurtuluş Savaşı Üçlüsü-2″

Üçüncü kitap ise “Vatan Tutkusu: Kurtuluş Savaşı Üçlüsü-3

Kitapların özetine geçmeden önce kısaca İlhan Tarus’u hatırlayalım. İlhan Tarus 1907 yılında Tekirdağ’da doğmuş. Babası Tekel idaresinde çalıştığından çocukluğu ve ilk gençliği Anadolu’nun muhtelif şehirlerinde geçmiş. Tarus üniversite eğitimini Ankara Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra 1929-1932 yılları arasında savcı ve hakim olarak görev yapmış. 1932 yılında siyasi sebeplerle görevine son verilince İstanbul’a yerleşip hayatını gazetecilik ve yazarlık yaparak sürdürmüş. Bu esnada verdiği hukuk mücadelesini kazanarak 1946 yılında yani 14 yıl sonra görevine iade edilmiş. 1967 yılında hayata veda eden İlhan Tarus’un roman, öykü ve tiyatro oyunu olarak kaleme alınmış çok sayıda eseri var.

Kurtuluş Savaşı Üçlüsü‘nün Özeti:

İlhan Tarus’un Kurtuluş Savaşı Üçlüsü bir kitap serisi. Birinci kitap 1919 yılında Çanakkale’nin Biga ilçesinde halkın Anadolu’daki milli mücadeleye destek olmak için örgütlenmesini anlatan Var olmak. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda tüm topraklar işgal altındadır. Anadolu’nun her yerinde direniş ve mücadele söylemleri yapılmakta ise de bu hareketler birbirinden habersiz ve bağımsızdır. O devirde tuz, tütün ve alkol yabancıların tekelindedir. Osmanlı Reji Şirketi’nin Biga müdürü olan Hamdi Bey ve Biga halkından olan vatanseverler Reji şirketine ait mülkleri bu direnişe kazandırmak için gizli ve zekice planlar yapmaktadırlar. Ancak karşılarında kaymakam ve eşrafın en güçlü ismi, soy Çerkeslerden Anzavur Ahmet Paşa vardır.

İkinci kitap milli mücadeleye karşı Konya’da başlayan bir isyanı ve isyanın bastırılmasını konu alan Hükümet Meydanı. Kurtuluş Savaşı’nın en önemli anında bir çok köyde Ankara’ya ve Kurtuluş Savaşı fikrine karşı başkaldırmalar ortaya çıkmaya başlar. Bu başkaldırılara evsahipliği yapan köylerden biri olan Çoraklı köyündeki örgütlenme hızlıca büyür ve kasabanın tümüne yayılır. Başkaldıranlar İstanbul’a sadakatlerini bildirmekte ve kendilerini hilafet ordusunun askerleri olarak görmektedirler. İsyan öyle bir hal almıştır ki kasabanın meydanı darağaçlarındaki cansız bedenlerle dolmuştur.

Son olarak üçüncü kitap ise Aydın’da Yunan işgaline karşı gelişen gayri nizami direniş hareketinin anlatıldığı Vatan tutkusu. Ege bölgesinde Yunan askerleri kol gezmekte ve her yeri işgal etmektedirler. Aydın ili neredeyse düşman eline geçecektir. Nazilli bölgesinde ise efeler dağlara çekilmiştir. Dağlardan savaşa devam eden halk bu taktiğin düşman ordularını yavaşlattığını ancak uzun süreli bir direnişe yetmeyeceğini bilmektedir. Halkın arasında var olan bir ağanın katibi “vatan” tutkusuyla tüm bölge halkını örgütlemeye çalışmaktadır.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com