Oğuz Cebeci - Edebi Zevk Yargısı 'nın Özeti - Kitapozet.Net

Oğuz Cebeci – Edebi Zevk Yargısı

“Oğuz Cebeci“nin yeni kitabı “Edebi Zevk Yargısıİthaki Yayınları‘ndan çıktı. Alt başlığı “Yüksek ve Popüler Edebiyat ve Kitsch” olan kitabın özetine geçmeden önce Oğuz Cebeci kimdir kısaca tanıtalım. Oğuz Cebeci 1961 yılında İstanbul’da doğmuş. Orta öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlamış. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans bölümünü de tamamlayan Cebeci şiir üzerine araştırmalar yapmaya başlamış. Emily Dickinson üzerine master tezini, Robert Browning üzerine de doktora tezini yapan Oğuz Cebeci’nin bir çok gazete ve dergide makale ve şiir çevirileri yayımlanmış. Edgar Allan Poe’nun ve Emily Dickinson’ın şiirlerini dilimize çeviren yazar psikanalitik edebiyat eleştirisi ve rüya yorum yöntemlerinin edebiyata uyarlanması alanlarında da çalışmalar yapmış.

University of Washington at Seattle’da asistan ve University of Michigan’da ise konuk öğretim görevlisi olarak görev yapan Oğuz Cebeci’nin başlıca eserleri ve çevirileri şunlardır: Bütün Şiirleri-Edgar Allan Poe (Çeviri), Kendiliğin Yeniden Yapılanması (Çeviri), Metafor ve Şiir Dilinin Yapısal Özellikleri, Komik Edebi Türler, Edebi Zevk Yargısı-Yüksek ve Popüler Edebiyat and Kitsch, Psikanalitik Edebiyat Kuramı, Komik Edebi Türler Parodi – Satir ve İroni.

Oğuz Cebeci
Oğuz Cebeci

Edebi Zevk Yargısı’nın Özeti:

Edebi Zevk Yargısında Oğuz Cebeci, edebiyatın kelime anlamından ziyade edebiyatın “NE” olduğunu, edebi zevkin nasıl tanımlanabileceği; edebiyat kanonu ile okulun rolünün ne olduğu, müfredat ve eleştirmenlerin yeri gibi meseleleri, yüksek edebiyat, hafif edebiyat ve kitsch konularını; geniş bir literatürü dikkate alarak zengin ve renkli örneklerle  inceleyip gözlemlerini ve deneyimlerini de okuyucular ile paylaşmakta. Edebiyat incelemeleri üzerine yazılan eserlerden hoşlanan okurlara tavsiye ediyoruz.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com