Orhan Pamuk - Şeylerin Masumiyeti - Tubizu.com

Orhan Pamuk – Şeylerin Masumiyeti

2006 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi “Orhan Pamuk“un “Şeylerin Masumiyeti” isimli kitabı İletişim Yayınları’ndan yeni bir baskı daha yaptı. Şeylerin Masumiyeti’nin özetine geçmeden önce Orhan Pamuk kimdir kısaca tanıyalım.

Orhan Pamuk Kimdir

Orhan Pamuk 1952 yılında İstanbul’da doğmuş. İstanbul Robert Koleji’ndeki orta öğreniminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesinde Mimarlık Bölümünde eğitimine devam etmiş. 3. sınıfta Mimarlık Bölümü’nü bırakarak İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimine tekrar başlamış. 1979 yılında yazdığı ilk romanı Karanlık ve Işık ile Milliyet Gazetesi’nin düzenlemiş olduğu Roman Yarışmasında birincilik ödülünü almış. Daha sonra Cevdet Bey ve Oğulları’nı 1982 yılında yazan Orhan Pamuk bir yıl sonra Sessiz Ev isimli romanı ile dikkatleri üzerine çekmiş. Sessiz Ev 1991 yılında Fransızca’ya da çevrilmiş. 1985 yılında yayımlanan Beyaz Kale isimli romanı ile dünya çapında üne kavuşmuş. Beyaz Kale 20’den fazla dile çevrilmiş. Siyasetin içinde pek yer almayan Orhan Pamuk’un ilk siyasi romanı Kar 2002 yılında yayımlanmış. Kar, New York Times Book Review tarafından 2004 yılında en iyi on kitap arasında gösterilmiş. 2006 yılında Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır ve bu ödülü kazanan ilk Türk’tür.

Orhan Pamuk’un Başlıca Eserleri: Karanlık ve Işık, Cevdet Bey ve Oğulları, Sessiz Ev, Beyaz Kale, Kara Kitap, Yeni Hayat, Benim Adım Kırmızı, Kar, Masumiyet Müzesi, Kafamda Bir Tuhaflık, Kara Kitap 25 Yaşında, Kırmızı Saçlı Kadın, İstanbul: Hatıralar ve Şehir, Babamın Bavulu, Resimli İstanbul – Hatıralar ve Şehir.

Orhan Pamuk’un Şeylerin Beyaz Kale isimli eserinin özetine dileyen okurlarımız buradan ulaşabilirler.

Şeylerin Masumiyeti ‘nin Özeti:

Şeylerin Masumiyeti Orhan Pamuk’un uzun çabalar sonucu kurduğu Masumiyet Müzesi’nden resimler içeren; bu resimlerle birlikte müzedeki eşyaların hikayelerini de bizlere anlatan sanat ve tarihin harmanlandığı bir kitap. Kitapta müzedeki eşyalardan çeşitli İstanbul manzaralarına, hayattaki ilginç olaylardan sıradan ancak göz kamaştırıcı ayrıntılara kadar pek çok şey yeniden keşfedilerek okuyucuya sunuluyor. Kitap’ta her biri birbirinden muhteşem yüzlerce fotoğraf ve resim bulunmakta. Nostaljik resimler ile hikayeleri bir araya getiren sanat ve tarih içerikli bu kitabı beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Şeylerin Masumiyeti ‘nin Tanıtım Yazısı:

Şeylerin Masumiyeti ‘nin tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Özenle seçilmiş resim ve fotoğraflarla dolu bu kitapta, Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi’ndeki eşyalar üzerinden İstanbul’u ve kendi hayatını anlatmaya devam ediyor… Eski İstanbul taksilerinden kalabalık aile fotoğraflarına, ev ev gezen terzilerden gazino-sinema çevrelerine, Boğaz ve yalı kültüründen çay içmeye ve kahvede oturup kâğıt oynama alışkanlıklarına uzanan kitap, aynı zamanda Pamuk’un on beş yılda kurduğu ilginç müzenin hem hikâyesi hem de kataloğu. Pamuk, Masumiyet Müzesi’nden yola çıkarak hazırladığı bu yaratıcı kitapta, eşyaların, manzaraların, gündelik hayatımızın tuhaf, göz kamaştırıcı ve sıradan ayrıntılarında yeni anlamlar keşfediyor.”

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com