Philip Kindred Dick - Uzaydaki Çatlak - Tubizu.com

Philip Kindred Dick – Uzaydaki Çatlak

Bilim kurgunun büyük ustalarından “Philip Kindred Dick“in “Uzaydaki Çatlak” isimli romanı Alfa Yayınlarından çıktı.  Kitabı dilimize Nur Yener çevirmiş. Kitabı tanıtmadan önce Philip Kindred Dick kimdir diye merak edenlere yazarımızı kısaca tanıtalım. Philip Kindred Dick, Amerikalı bilim kurgu roman ve kısa hikâye yazarı. 1928 yılında Amerika’da doğmuş 1982 yılında ölmüştür. Yayınlanan bazı kitaplarında “Richard Phillips” ya da “Jack Dowland” takma isimleri kullanmıştır. Tüm dünyada geniş bir hayran kitlesine sahip olan yazarımız hayranlarınca isminin baş harflerinden oluşan PKD kelimesi ile adlandırılır. Yaşamını Kaliforniya’da geçiren Dick, yazarlık dışında bir plakçı dükkânı işletmiş ve yerel bir radyoda müzik programları yapmıştır. Philip Kindred Dick kırka yakın bilim kurgu romanının yanı sıra ana akım romanları da yazmış ancak bu romanlar pek tutmamıştır. Ölümünden önce pek fazla tanınmayan yazarın ölümünden sonra yüze yakın öyküsü toplanarak beş cilt haline getirilmiş ve yayınlanmıştır. Philip Kindred Dick’in bazı romanlarının filmleri de çekilmiştir. Blade Runner Ridley Scott tarafından, Do Androids Dream of Electric Sheep Paul Verhoeven tarafından Total Recall ismiyle, The Minority Report Steven Spielberg tarafından sinemaya aktarılmıştır.

Dick’in yazdığı romanları benzerlerinden ayıran en önemli özellik, ileri ki yıllarda meydana gelmesi muhtemel olaylarla birlikte toplumsal farklılaşımları çalışan sınıf yönünden ele almasıdır. Dick romanlarında sadece toplumsal konuları değil siyasi konular ve metafiziği de işlemiş, eleştirel anlamda büyük tekelci şirketler ve sert ve otoriter hükümetlere yer vermiştir.

Burada bahsettiğimiz kitabımız Uzaydaki Çatlak’ın özetine gelecek olursak; Philip Kindred Dick bu romanda da diğer romanlarında olduğu gibi günümüzde çevremizin ahlak ve toplum anlayışına göre kötü olarak değerlendirilen farklı bir gelecek senaryosu yaratmış. Bir dünya düşünün ki ırkçılık ve aşırı nüfus en büyük sorun bu dünyada. Nüfusu azaltmak adına milyonlarca insan uyutuluyor, açılan kürtaj merkezleri dolup taşıyor ve gökyüzünde bulunan bir uydu, Zevk Uydusu. Bilim adamlarının yeni bir paralel dünya keşfetmesi ve buraya açılan bir kapı bulmaları ile olaylar değişmeye başlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin siyahi başkan adayı Jim Riskin’in bu yeni keşfedilen alternatif dünyayı kullanarak yaşadıkları gezegenin nüfus sorununu çözme fikri hayata geçirilir. Dondurulmuş vatandaşların bu alternatif dünyaya gönderilmesi için hazırlıklar başlar ama unutulan bir şey vardır. Bu yeni keşfedilen dünyanın sahipleri bu durumu nasıl karşılayacaklardır. Uzaydaki Çatlak Philip K. Dick sevenlerin kaçırmamaları gereken bir roman.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com