Şeyma Ayık - Aliş'in Gözlüğü 'nün Özeti - Kitapozet.Net

Şeyma Ayık – Aliş’in Gözlüğü

Şeyma Ayık“ın küçük okurlar için yazdığı aynı diziden iki kitap Altın Kitaplar‘dan çıktı. Bunlardan ilki “Aliş’in Öfkesi” idi. Diğeri ise “Aliş’in Gözlüğü” Kitapları Merve Topal resimlemiş. Şeyma Ayık’ı daha önce çocuklar için yazmış olduğu Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede isimli kitabı ile tanıyoruz. Burada bahsedeceğimiz Aliş’in Gözlüğü’nün özetine geçmeden önce Şeyma Ayık kimdir kısaca tanıyalım.

Şeyma Ayık İstanbul’da doğmuş. Orta öğreniminin ardından önce Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü ardından da Pera Güzel Sanatlar Şan Bölümü’nü tamamlamış. Bir süre çeşitli radyolarda reklam sorumlusu, reklam yönetmeni ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak çalışmış. Açık Radyo Boşluğa program sunuculuğu yaparken seslendirme çalışmaları da yapmaya başlayan Şeyma Ayık daha sonra Radyo 92.3’te ‘Ellington İla Shakespeare Band’ isimli caz programını hazırlayıp sunmuş. Bir süre televizyonda yayınlanan ‘Gece Virüsü’ ve ‘Ballı Pazar’ isimli programlara müzisyen olarak katılan Ayık İstanbul’daki bir çok mekanda ve etkinlikte solist ve enstrüman sanatçısı olarak sahne almış. Şeyma Ayık halen ortağı olduğu Baymaske isimli Seslendirme ve Müzik Stüdyosunda çalışmalarına devam ediyor.

Aliş’in Gözlüğü’nün Özeti:

Şeyma Ayık’ın üçüncü çocuk kitabı olan Aliş’in Gözlüğü’nde insanın kendisiyle barışık ve mutlu yaşamasının önemi üzerinde durulmuş. Kahramanımız Aliş gözlük kullanmaya başlamasından beri gözlüğü kendine bir türlü yakıştıramamaktadır. Gözlük takma olayı onun son derece mutsuz etmektedir. Arkadaşları içinde de sadece kendisinin gözlük takması sebebiyle kendini yalnız hissetmektedir. Bir gün Aliş sonunda karar verir ve gözlük takmayı bırakacaktır. O da arkadaşları gibi özgür bir şekilde koşup oynayabilecektir. Ancak işler hiç de Aliş’in umduğu gibi gitmeyecektir. Aliş’in Gözlüğü, küçük okurların severek okuyacağı,  çocuklara farklılıklar, engeller ve ön yargılar ekseninde gelişen olayların anlatıldığı bir hikaye kitabı.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com