Simone De Beauvoir - Nelson Algren'e Aşk Mektupları - Tubizu.com

Simone De Beauvoir – Nelson Algren’e Aşk Mektupları

20.yüzyıl kadın hareketinin önde gelen isimlerinden “Simone De Beauvoir“ın “Nelson Algren’e Aşk Mektupları” isimli romanı Alfa Yayınları’ndan çıktı. Kitabı dilimize Tülay Evler ve  Pınar Öztamur çevirmiş. Simone De Beauvoir kimdir diye merak edenlere yazarımızı kısaca tanıtalım. Simone De Beauvoir 1908 yılında Paris’te doğmuş. Yazarın sağlam bir eğitim hayatı bulunmakta. 1925 yılında Matematik, Felsefe, Edebiyat ve Dil alanlarında yüksek öğrenime başlıyor ve 1928 yılında Sorbonne Üniversitesinden diploma alan 9 kadından biri oluyor. O yıllarda hayat arkadaşı Fransız yazar ve düşünür Jean Paul Sartre ile tanışıyor ve bu birliktelik Sartre’ın 1980 yılındaki ölümüne kadar devam ediyor. Simone De Beauvoir hayatının uzun bir bölümünde öğretmenlik yapıyor. 1943 yılında yazmış olduğu “Konuk Kız” isimli edebi eserinden sonra hayatını sadece yazarak sürdürüyor. Kitapları arasında “Başkalarının Kanı” bugün sözünü ettiğimiz “Bütün İnsanlar Ölümlüdür” 1954 yılında Goncourt Ödülü kazandığı “Mandarinler”, “Güzel Görüntüler”, “Yıkılmış Kadın” ilk zikredilmesi gereken eserleri. Ayrıca 1949 yılında yayınlanan “İkinci Cins” isimli kitabıyla dünya çapında feminist harekete kaynak olmuş bir yazar. Kitaplarının dışında çok sayıda felsefi ve teorik metni de bulunan Simone De Beauvoir 1986 yılında hayata veda etmiş. Yazarın Bütün İnsanlar Ölümlüdür isimli romanını yine burada okurlarımıza tanıtmıştık.

De Beauvoir’ın aşk mektuplarının muhatabı Nelson Algren Amerikalı bir yazar. 1909 doğumlu 1981’de ölüyor Algren. Özellikle 1940’ların sonu ve 1950’lerin başında en popüler olduğu dönemi yaşıyor. Hatta 1949’da yayımlanan Altın Kollu Adam isimli romanıyla Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanıyor Amerika Birleşik Devletleri’nde. Simone De Beauvoir 1947 yılında yaptığı bir Amerika seyahatinde Nelson Algren’le Chicago’da tanışıyor ve aralarında güçlü bir aşk ilişkisi başlıyor. Lakin bu Simone De Beauvoir da dediği gibi kıtalararası bir aşk. İlişkileri ve mektuplaşmaları 17 yıl sürüyor. De Beauvoir’ın hayatının bir dönemini anlattığı ‘Koşulların Gücü’ isimli kitabı yayımlanınca Algren ilişkiyi tek taraflı olarak bitiriyor. Muhtemelen Simone De Beauvoir’ın Algren ile ilişkisini konu alan sayfalar yüzünden.

Kitapta De Beauvoir tarafından yazılmış 304 tane mektup bulunmakta. Hal böyle olunca kitapta 835 sayfalık bir hacme ulaşmış. Peki Nelson Algren mektupları, onlar yok. Kitabın orjinalini yayına hazırlayan Simone de Beauvoir’ın kızı Algren’in menejerlerinin buna izin vermediklerini hayıflanarak belirtmiş. Aşk mektuplarının bir başka yanı yalnızca bir aşkın hikâyesinden ibaret olmamaları. De Beauvoir yıllara yayılan mektuplarında elbette kendi hayatından, yapıp ettiklerinden, ilişkilerinden bahsedince mektupların kahramanları arasına Camus, Capote, Giacometti, Sartre, Koestler gibi dönemin önemli yazarları da katılmış oluyor. Dolayısıyla Avrupa entelektüel hayatının bir dönemine tanıklık ediyorsunuz mektupları okudukça.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com