Stephen King - Şeffaf 'ın Özeti - www. kitapozet.net -

Stephen King – Şeffaf

Korku, gerilim ve bilim kurgunun büyük ustası “Stephen King“in “Şeffaf” isimli romanı Altın Kitaplar’dan çıktı. Romanı dilimize Gönül Suveren çevirmiş. Şeffaf’ın özetine geçmeden önce Stephen King kimdir kısaca tanıyalım.

Stephen King 1947 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Portland şehrinde doğmuş. İlk öykü ve hikayelerini 15’li yaşlardan itibaren yazan King’in 20 yaşına gelinceye kadar yazdığı hikayeleri ‘Startling Mystery Stories’ adlı kitabında toplanmış. 1973 yılından itibaren roman yazmaya ağırlık veren King’in sırasıyla Göz, Medyum, Mahşer, Kujo, Hayvan Mezarlığı, Christine, Sadist gibi romanları yazmış. Korku ve gerilim dışında masalsı fantezi kitapları da yazan Kİng’in bu türdeki eserleri Ejderha’nın Gözü ve Kara Kule. Kitaplarının bir çoğu sinemaya da uyarlanan King’in sinemaya uyarlanmış iki başyapıtı Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol’dur. Esaretin Bedeli’ni bilmeyen yoktur herhalde. 1994 yapımı Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın oynadığı efsane film yıllardır İMDB sıralamasında gelmiş geçmiş en iyi filmler sıralamasında birinci sırada. Stephen King roman yazarı olan eşi Tabitha King ile Bangor, Maine’de yaşamaktadır.

stephen_king
Stephen King

Stephen King’in başlıca eserleri : Kurtadamın Döngüsü, Rüya Avcısı ,Yüzyılın Fırtınası, Büyücü ve Cam Küre, Gece Yarısını Dört Geçe, Gece Yarısını İki Geçe, Uykusuzluk, Ruhlar Dükkanı, Ejderhanın Gözleri, Çorak Topraklar, Hayaletler Beldesi, O, Göz, Kara Kule, Christine, Şeffaf, 3’ün Çizgileri, Kujo, Çağrı, Hayvan Mezarlığı, Yabancı, Carrie, The Shining, Esaretin Bedeli, Hayaletler, Night Flier, Apt Pupil, Yeşil Yol, Gizemli Yabancı, Rüya Avcısı.

Şeffaf’ın Özeti:

Stephen King’in en çok satan kitaplarından biri olan Şeffaf 1987 yılında yazılmış. Birçok King romanında olduğu gibi olaylar Maine’nin gözden uzak bir kasabasında geçiyor. Roman yazarı Bobby Anderson ormanda dolaşırken kısmen toprağa gömülü bir uzay gemisi keşfeder. Gemiden olağan dışı bir enerji yayılmaktadır ve bu Anderson’u etkiler. Zeka düzeyi hızla yükselirken insanlık değerleri kaybolmaya başlar. Son bir çabayla ve zihnini kullanarak yakın dostu Jim Gardener’dan yardım ister. Bu telepatik yardım çağrısına ilgisiz kalmayan Gardener da bir roman yazarıdır ve çok ciddi alkol problemi vardır. Bu arada uzay gemisinden yayılan kötü enerji tüm kasabayı ele geçirmektedir. Kasaba sakinleri sadece zihinsel olarak etkilemekle kalmaz, fiziksel değişikliklere de uğramaya başlar. Bundan etkilenmeyen tek kişi kahramanımız Jim Gardener’dır. Zira küçük yaşta geçirdiği bir kaza sebebiyle kafasına platin bir tabaka takılmıştır. Nihayetinde herkesin kaderi alkolik bir yazarın elindedir.

Bir kaç küçük noktayı hatırlatalım. Stephen King Şeffaf’ı yazdığı sırada alkolizm ile boğuşuyormuş. Hatta bir röportajında romanı nasıl yazdığını hatırlamadığını söylüyor. Şeffaf 1993 yılında bir televizyon dizisi olarak çekilmiş. Bugünlerde ise yeniden film yapılacağı söyleniyor.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com