Anton Çehov - Marangozun Köpeği Kaştanka - Tubizu.com

Anton Çehov – Marangozun Köpeği Kaştanka

Dünya edebiyatında özel yeri olan hikayelerden birisi daha Can Yayınları tarafından tekrar yayınladı. Bahsettiğimiz hikaye “Anton Çehov“un “Marangozun Köpeği Kaştanka” isimli eseri. Kitabı dilimize İlknur Özdemir çevirmiş. Anton Çehov hiç kuşkusuz dünya edebiyatının önemli köşe taşlarından birisi. Yazarın, tiyatro oyunları, öyküleri bugün hala edebiyatın baş klasikleri arasında yer alıyor. Marangozun Köpeği Kaştanka’nın özetine geçmeden önce Anton Çehov kimdir, kısaca tanıtalım.

Anton Çehov kimdir

Anton Çehov, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında yaşamış olan Rus yazardır. 29 Ocak 1860’ta Rusya’nın Taganrog şehrinde doğmuştur. Anton Çehov’un çocukluğu hayli güç koşullar içinde geçmiştir. İlk öğrenimini doğduğu şehirde tamamlamıştır. Daha sonra liseye devam etmiştir. Lisede Yunan ve Latin klasiklerini temel alan bir eğitim görmüştür. Daha sonra Moskova’da Tıp Fakültesi’nde eğitim görmeye başlamıştır. Burada okurken ilk hikayelerini kaleme almıştır. Zengin hayal gücü aldığı bu eğitimle birlikte onu yazarlığa taşımıştır. 1884 yılında Alacakaranlıkta isimli öykü kitabıyla Puşkin Ödülü’nü kazanmıştır. Daha sonra kendini bütünüyle edebiyata vermek için doktorluk mesleğini bırakmıştır. Almanya’nın Badenweiler şehrinde verem tedavisi görürken 1904 yılında hayatını kaybetmiştir.

Anton Çehov’un eserleri

Çehov’un Türkçe’ye çevrilmiş bilinen eserleri şunlardır.

1-Altıncı Koğuş
2-Kimliğini Saklayan Adamın Öyküsü
3-Martı
4-Kara Keşiş
5-Vişne Bahçesi
6-Vanya Dayı
7-Kırlarda Bir Gün
8-Öylesine Bir Hikâye
9-Albion’un Kızı
10-Mutlu Son
11-Üç Kız Kardeş
12-Bozkır Bir Yolculuk Hikayesi
13-Marangozun Köpeği Kaştanka
14-Bozkır Bir Yolculuk Hikayesi

Marangozun Köpeği Kaştanka’ nın özeti

Marangozun Köpeği Kaştanka (Kaštanka), Anton Çehov’un 1889 yılında yazdığı kısa bir hikayedir. Bu hikaye, yazarın sıkça tercih ettiği kısa hikaye formunu kullanarak insan doğası ve toplumsal konulara ışık tutar.

Hikaye, bir marangozun özgürlük arayışını ve bir köpekle olan etkileşimini konu alır. Marangozun adı İvan Ivanyiç, köpeğin adı ise Kaştanka’dır. Hikaye, İvan Ivanyiç’in Kaştanka’yı özgürlüğüne kavuşturma çabalarını anlatır. Aynı zamanda onunla kurduğu bağı okuyucuya aktarır.

Kaştanka, başlangıçta bir sirkte akrobat olan bir köpektir. Ancak geçirdiği bir kazadan sonra sahibini kaybeder. Daha sonra İvan Ivanyiç’in yanına gelir. Hikaye, bu ikilinin arasındaki ilişkinin gelişimini ve marangozun Kaştanka’ya duyduğu sevgiyi ele alır.

Anton Çehov, “Marangozun Köpeği Kaştanka” hikayesinde insanlarla hayvanlar arasındaki duygusal bağları, sadakati ve özgürlük arayışını ele alır. Aynı zamanda, toplumsal temaların yanı sıra insanların doğaya ve hayvanlara olan etkileşimini de sorgular.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com