Gloria Lisé - Şafakta Ayrılık - Tubizu.com

Gloria Lisé – Şafakta Ayrılık

Arjantin’li yazar “Gloria Lise“nin “Şafakta Ayrılık” isimli romanı Ayrıntı Yayınları tarafından basıldı. Şafakta Ayrılık’ı dilimize Sevda Deniz Karali çevirmiş. Gloria Lisé yazarlığının yanı sıra avukatlık, akademisyenlik (Profesör) ve müzisyenlik yapan çok yönlü bir kadın. 1961 yılında Arjantin’in Salta bölgesinde doğmuş.

Şafakta Ayrılık, Arjantin’de 1976 senesinde Isabel Martínez de Perón hükümetine karşı yapılan darbe ile başlayan diktatörlük rejimine dair sürükleyici bir hikaye.  Darbe olduğunda henüz 15 yaşında olan genç bir kızın işkence ve ölümden kaçış hikayesini anlatıyor. Gloria Lisé’nin babasını anlattığı Con los Pies en el Escenario isimli bir kitabı daha vardır. Halen Salta Üniversitesi’nde profesörlük yapmakta ve ailesi ile birlikte Arjantin’de yaşamakta.

Yazarın kuşağından bir başka Arjantinli akademisyen olan ve halen Agnes Scott Üniversitesi İspanyolca Bölümünde Profesör olarak görev yapan Gisela Norat kitap için şunları söylemiş: “Feda edilen bir nesle hürmet ve ulusal katliamlara karşı bir dikkat çağrısı olarak yazılmış bu kitapta Gloria Lisé, yaşayan bir tarih arşivi mahiyetindeki hafızasını yoklayıp göçebe, yerli ve çalışan sınıftan insanlarda vücut bulan, Arjantin’e özgü o inatçı, hayatta kalma ruhunu gözler önüne seriyor. Bu kitabın, lise ve üniversite kütüphanelerinin yanı sıra İngilizce, Latin Amerika, tarih, kadın çalışmaları ve kültürel çalışmalar gibi programların müfredatlarında da bulunmasını şiddetle tavsiye ediyorum.”

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com