Hans Fallada - Küçük Adam Ne Oldu Sana - Tubizu.com

Hans Fallada – Küçük Adam Ne Oldu Sana

Alman Edebiyatı’nın önemli yazarlarından “Hans Fallada“nın “Küçük Adam Ne Oldu Sana” isimli kitabı Oda Yayınları tarafından basılmıştı. Yıllar içinde bir kaç baskı daha yapan eserin çevirisini Senar Yıldız yapmış. Küçük Adam Sana Ne Oldu‘nun özetine geçmeden önce Hans Fallada kimdir tanıyalım.

Hans Fallada kimdir

Hans Fallada, yazarın romanlarında kullandığı müstear isim. Gerçek ismi Rudolf Wilhelm Fredrick Fitzell. Hans Fallada kimdir, eserleri nelerdir hatırlayalım. Hans Fallada, 1893 doğumlu ve yukarıda da belirttiğimiz gibi gerçek adı Rudolf Wilhelm Fredrick Fitzell. Yani tam bir Alman ismi. Ancak o 1920’de yayınlanan ilk romanından başlayarak Hans Fallada adını kullanmaya başlamış. Hans Fallada şanssız bir çocukluk ve ilk gençlik yaşamış. Ağır hastalıklarla boğuşmuş, o sıralar aldığı ağrı kesiciler bağımlılık yapmış. Bu zaaf ömrü boyunca yakasını bırakmamış. Birkaç kez intihara teşebbüs etmiş.

1935 yılında Nazilerin tehlikeli yazarlar listesine giren Fallada bir dönem akıl hastanesinde de yatmış. Nitekim bütün ikinci Dünya Savaşı boyunca orada kalmış. Fallada yazar olarak adına ilk kez 1931’de yazdığı Köylüler Kodamanlar ve Bombalar isimli kitabıyla duyuruyor. Ama, asıl uluslararası ününe ertesi yıl yazdığı Küçük Adam Ne Oldu Sana ile ulaşmış. Savaştan sonra en popüler kitaplarından biri olan “Herkes Tek Başına Ölür”ü yazmış ve 1947’de tam da dediği gibi tek başına ölmüş. Hans Fallada’nın Kambur isimli romanını daha önce biz de burada tanıtmıştık.

Küçük Adam Ne Oldu Sana’ nın özeti

Almancası “Kleiner Mann, Was Nun?” olan eseri Fallada 1932 tarihinde yazmıştır. Roman, Weimar Cumhuriyeti’nin son yıllarında, özellikle ekonomik buhranın ve toplumsal değişimlerin etkilediği bir dönemde geçer. Romanın baş karakteri, Johannes Pinneberg’dir. Pinneberg ailesiyle birlikte yaşayan, düşük gelirli bir mağaza çalışanıdır. Pinneberg’in işi ekonomik zorluklar ve işsizlik gibi toplumsal sorunlar sebebiyle sürekli tehlike altındadır.

Kitap, Pinneberg’in ailesiyle birlikte yaşadığı sıkıntıları, toplumsal baskıları ve bu zorluklara karşı direnişini detaylı bir şekilde anlatır. Pinneberg ve ailesi, ekonomik kriz ve ahlaki çıkmazlarla mücadele eder. Aynı zamanda, aile baskısı ve toplumsal değişimle başa çıkmaya çalışırlar.

Hans Fallada, bu eserinde sade ve etkileyici bir üslup kullanmıştır. Ayrıca eserde bireyin içsel mücadelesini, toplumsal baskıları ve ekonomik zorlukları derinlemesine ele alır. Küçük Adam Ne Oldu Sana, Hans Fallada’nın toplumsal eleştiri ve bireysel direniş temalarını işlediği önemli eserlerinden biridir.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com