Gurur ve Önyargı - Jane Austen - Tubizu.com

Jane Austen – Gurur ve Önyargı

Jane Austen” hiç şüphe yok ki İngiliz edebiyatının önemli figürlerinden. Yazarın eserleri ülkemizde de çeşitli yayınevleri tarafından bir çok defa basıldı. Özellikle Can Yayınları yazarın eserlerini bir çok kez okuyucuyla buluşturdu. Bu yazımızda Austen’ın “Gurur ve Önyargı” isimli eserini tanıtacağız. Eserin özetine geçmeden önce Jane Austen kimdir, eserleri nelerdir kısaca tanıtalım.

Jane Austen kimdir

Jane Austen, 16 Aralık 1775’te İngiltere’nin Hampshire bölgesindeki yer alan Steventon kasabasında dünyaya geldi. Babası, bir rahipti fakat edebiyatla da oldukça ilgiliydi. Annesi ise ev hanımıydı. Jane Austen, ailenin yedinci çocuğuydu. Okula gitmeyip tüm eğitimini evde anne ve babasından aldı. Babasının edebiyata olan ilgisi sebebiyle edebiyatla iç içe büyüdü. Küçük yaşlardan itibaren yazmaya ilgi duydu.

Austen, 17 yaşında ilk eseri olan “Catherine“ı yazdı, ancak bu eser hiç yayımlanmadı. 20’li yaşlarının başında “Elindeki İş” adlı eserini kaleme aldı, fakat bu da hiç yayımlanmadı. Daha sonra 1811 yılında “Sense and Sensibility” (Akıl ve Tutku) adlı romanıyla edebiyat dünyasına adım attı. Bu romanda yazar olarak “A Lady” takma adını kullanmıştı.

Austen, hayatı boyunca hiç evlenmedi ve hayatının büyük kısmını ailesiyle birlikte geçirdi. 1816 yılında sağlık sorunları baş gösterdi ve 18 Temmuz 1817 tarihinde 41 yaşında hayatını kaybetti. Ölümü, o dönemde ne olduğu bilinmeyenbir hastalık nedeniyle gerçekleşti. Jane Austen’ın, ölümünden sonra eserleri giderek daha fazla popülerlik kazandı, birçok dile çevrildi,  televizyon ve sinema uyarlamaları yapıldı. Eserleri, edebiyat dünyasında önemli bir yere sahip olan Jane Austen, İngiliz roman geleneğine önemli katkılarda bulunmuştur.

Austen’ın eserleri genellikle 19. yüzyıldaki İngiliz toplumunu ve sosyal normlarını ele alır. Mizahi bir üslupla yazdığı romanları, sıklıkla aşk, evlilik, toplumsal sınıf ve kadınların statüsü gibi temel konulara odaklanır. “Gurur ve Önyargı”, “Emma”, “Akıl ve Tutku”, “Mansfield Park” ve “Northanger Abbey” gibi eserleri günümüzde dünya klasikleri olarak kabul edilmektedir.

Jane Austen‘ ın eserleri

Gurur ve Önyargı’ nın özeti

“Gurur ve Önyargı” ya da orjinal adıyla “Pride and Prejudice” Jane Austen’ın ünlü eserlerinden biridir. 1813 yılında yayımlanan eser, 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçer. Roman, gurur ile önyargının aşk hayatını nasıl etkilediğini konu alır. Ülkemizde çeşitli yayınevileri tarafından “Aşk ve Gurur” ismiyle de yayımlanmıştır.

Roman, Bennet ailesinin fertleri etrafınfa döner. Bay ve Bayan Bennet’in beş kızı vardır. Bennetlar’a bir şey olması durumunda ailenin tüm mirası tek erkek varis olan Bay Bennet’in yeğeni Bay Collins’e geçecektir. Bu durum karşısında, Bay Bennet kızlarına evlenmeleri için baskı yapmaktadır.

Romanın odak noktasındaki karakter Elizabeth Bennet, zeki, bağımsız ve keskin zekalı genç bir kadındır. Elizabeth, kız kardeşleri ve diğer toplum üyeleriyle etkileşimde bulunurken, geleneksel davranışlara, toplumsal beklentilere ve evlilik normlarına meydan okur. Romanın diğer önemli karakteri olan Bay Darcy ise zengin, gururlu, aynı zamanda da gizemli bir soyludur. Elizabeth ve Bay Darcy arasında bir ilişki başlar. Bununla birlikte, gurur, önyargı, yanlış anlamalar ve toplumsal normlara karşı çıkma gibi temalar, romanda işlenen konulardandır.

Elizabeth, önceleri Bay Darcy’yi yanlış anlar. Onu aşırı gururlu ve soğuk bir kişi olarak değerlendirir. Ancak, zaman içinde ikisi arasında derin bir bağ ve duygusal bir çekim oluşur. Hikaye, bu iki karakterin kendi içsel savaşları, toplumsal baskılar ve aile ilişkileri etrafında gelişir.

Romandaki diğer karakterlerden biri olan Lydia Bennet, skandal yaratan bir ilişkiye girer. Jane Bennet’ın ise zorlu bir aşk hikayesi vardır. Romanda bunun gibi olaylar ilginç yan karakterler bulunur.

Romanın sonunda, Elizabeth ve Bay Darcy kendi içsel savaşlarını aşarlar. Yanlış anlamaları düzeltirler ve birbirlerine aşk ile bağlanırlar. Bu aşk hikayesi, klasik İngiliz romanlarının en etkileyici ve sevilen örneklerinden biri olarak kabul edilir.

“Gurur ve Önyargı” sadece aşk hikayesi değil, aynı zamanda dönemin sosyal yapısına, sınıf ayrımlarına ve evlilik normlarına yönelik eleştiriler içeren bir eser olarak da önem taşır.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com