Junot Diaz - Adalı 'nın Özeti - Kitapozet.Net - Ücretsiz Kitap Özetleri

Junot Diaz – Adalı

Pulitzer Ödüllü yazar “Junot Diaz“ın “Adalı” isimli çocuk kitabı Bilgi Yayınevi’nden yeni bir baskı yaptı. Kitabı dilimize Yasemin Yener çevirmiş, Leo Espinosa ise kitabı resimlemiş. Adalı’nın özetine geçmeden önce Junot Diaz kimdir kısaca tanıtalım. Junot Diaz 1968 yılında Dominik Cumhuriyeti’nin Santa Domingo şehrinde doğmuş. 6 yaşında iken ailesi ile birlikte Amerika’ya göç etmiş ve New Jersey’ye yerleşmiş. Üniversiteyi Rutgers Üniversitesi’nden tamamlayan Diaz mezuniyetinin ardından yazmaya başlamış. Sonraki kitaplarının bir kaçının da anlatıcısı olan Yunior karakterini yaratmış. İlk öykü kitabı olan Drown’u 1995 yılında yayımlamış. Nisan 2018’de Pulitzer Kurulu başkanlığına atanmış ancak cinsel taciz iddiaları üzerine bu görevinden istifa etmiş. Junot Diaz’ın kariyerindeki en önemli başarısı Oscar Wao’nun Kısa Harika Hayatı‘nın 2008 yılında Pulitzer Kurgu Ödülü’nü alması. Yazarın dilimize çevrilmiş başlıca eserleri: Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin, Adalı, Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin, Drown.

Junot Diaz
Junot Diaz

Adalı’nın Özeti:

Adalı, çocuklara yönelik resimli bir öykü kitabı. Kitapta kahramanımız Lola öğretmeninin verdiği ödevi yapmakta zorlanınca çevresindeki akraba ve tanıdıklarından yardım istiyor. Kendisine yardım edenlerin anlatımları ile epeyce renkli bir ada ortaya çıkıyor. Junot Diaz’ın küçük okurlar için yazdığı bu kitabı çocukların çok seveceğini düşünüyoruz.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Lola’nın okulundaki her çocuk başka ülkelerden gelmişti. Öğretmenleri Bayan Obi bir gün “Geldiğiniz ülkenin bir resmini yapıp yarın getirin” dedi. Ama Lola bir adadan gelmişti ve çok küçük yaşta ayrıldığı için orayı hiç hatırlamıyordu. Sonunda çareyi adadan gelen tanıdıklarına sormakta buluyor, herkes adayla ilgili neyi hatırlıyorsa onu anlatıyor ve ortaya değişik hikayelerle dolu rengârenk bir ada resmi çıkıyor. Lola’yla renkli bir ada yolculuğuna ne dersiniz?”

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com