Şeyma Ayık - Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede - Tubizu.com

Şeyma Ayık – Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede

Şeyma Ayık“ın küçük okurlar için yazdığı “Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede” isimli kitabı Altın Kitaplar‘dan bir süre önce yayımlandı. Kitabı Ümmühan Ö. Yılmaz resimlemiş. Şeyma Ayık’ın çocuklar için yazmış olduğu “Aliş’in Öfkesi” ve “Aliş’in Gözlüğü” isimli iki kitabı daha bulunmakta. Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede’nin özetine geçmeden önce Şeyma Ayık kimdir kısaca tanıyalım.

Şeyma Ayık İstanbul’da doğmuş. Orta öğreniminin ardından önce Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü ardından da Pera Güzel Sanatlar Şan Bölümü’nü tamamlamış. Bir süre çeşitli radyolarda reklam sorumlusu, reklam yönetmeni ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak çalışmış. Açık Radyo Boşluğa program sunuculuğu yaparken seslendirme çalışmaları da yapmaya başlayan Şeyma Ayık daha sonra Radyo 92.3’te ‘Ellington İla Shakespeare Band’ isimli caz programını hazırlayıp sunmuş. Bir süre televizyonda yayınlanan ‘Gece Virüsü’ ve ‘Ballı Pazar’ isimli programlara müzisyen olarak katılan Ayık İstanbul’daki bir çok mekanda ve etkinlikte solist ve enstrüman sanatçısı olarak sahne almış. Şeyma Ayık halen ortağı olduğu Baymaske isimli Seslendirme ve Müzik Stüdyosunda çalışmalarına devam ediyor.

Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede’nin Özeti:

Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede’nin konusu şöyle. Anne kelebek bir yaprak üzerine küçücük bir yumurta bırakır. Bir süre sonra bu küçük yumurtadan minnacık şirin bir tırtıl Tontini çıkar. Karnı çok aç olan Tontini, ilk işi olarak yiyecek bir şeyler arar. Karnını doyurduktan sonra ise güneşin, kuşların ve ağaçların tadını çıkarır. Güneş battığında ise gökte parıldayan ve ona gülümseyen Neşeli Aydede’yi görür Tontini. Tanışıp arkadaş olan Tontini ve Neşeli Aydede sohbet etmeye başlarlar. Neşeli Aydede ayın nasıl oluştuğunu anlatınca Tontini çok şaşırır. Tabi günler geçtikçe Neşeli Aydede Tontini’ye bir çok şey anlatır, bir çok şey öğretir. Yağmur damlasından rüzgara, çimlerden salyangoza, ağaçlardan meyvelere bir çok şey.

Bir gün hayvanlar sürpriz bir parti düzenler ve adını Çılgın Dostlar Partisi koyarlar. Müzik ve dans eşliğince bolca eğlenirler. Tontini günler geçtikçe Neşeli Aydede ile sohbet etmeye devam eder. Ancak bir süre sonra Tontini değişmeye başlar. Kabuğu yavaş yavaş kalınlaşır ve bir yapraktan aşağıya doğru sarkar. Bir gece Neşeli Aydede gökyüzünde görünmez. Tontini seslenir ama cevap veren yoktur. Bu Tontini’yi endişelenir. Bir kaç gün sonra ise bu defa Neşeli Aydede Tontini’yi göremez. O da endişelenir Tontini için. Ama Tontini’nin Neşeli Aydede’ye bir sürprizi vardır. O artık çok güzel bir kelebektir. Tırtıl Tontini ve Neşeli Aydede küçük okurların çok seveceği bir kitap.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com