Kral Lear - William Shakespeare

William Shakespeare – Kral Lear

William Shakespeare, dünya edebiyatında özel yeri olan yazarlardan. Yazarın bir çok eseri dünya klasikleri arasında yer almakta. Bu klasik eserler arasında yer alan “Kral Lear”, İş Bankası Yayınları tarafından bir kaç kez basıldı. Bu yazımızda Kral Lear‘ı tanıtacağız. Eserin çevirisini Özdemir Nutku yapmış. Kral Lear‘ın Özeti’ne geçmeden önce William Shakespeare kimdir, kısaca tanıyalım.

William Shakespeare kimdir

William Shakespeare, İngiltere’nin Warwickshire bölgesinde yer alan Stratford-Upon-Avon şehrinde doğmuştur.  Tam doğum tarihi bilinmemekle birlikte 1564 yılında vaftiz edildiğinden doğum tarihi 1564 olarak kabul edilmektedir. 23 Nisan 1616’da aynı şehirde hayatını kaybetmiştir. Şair, oyun yazarı ve aktör olan Shakespeare, İngiliz edebiyatının en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca batı edebiyatına ilham vermiş önemli figürlerden biridir.

William Shakespeare’in eserleri

Shakespeare’in eserleri, dünya edebiyatının temel taşları arasında yer alır. Onun kaleme aldığı oyunlar, trajedi, komedi ve tarihi oyunlar olmak üzere farklı türlerde sınıflandırılır. Eserleri arasında Hamlet, Macbeth, Othello, Romeo ve Juliet, Kral Lear, Julius Caesar, Venedik Taciri, Onikinci Gece, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Antonius ve Kleopatra, Veronalı İki Soylu Delikanlı, Hırçın Kız  bulunmaktadır. Şiir alanında da önemli eserlere imza atmıştır. “Soneler” en bilinen şiir koleksiyonlarından biridir.

Shakespeare’in eserleri, geniş bir yelpazededir. İnsan doğası, aşk, güç, ihanet gibi evrensel temaları işler. Bununla birlikte O’nun dil becerisi okuyucuyu kendine hayran bırakır. Eserlerinin derinliği ve karakterlerinin karmaşıklığı, yüzyıllar boyunca sanat ve edebiyat dünyasında büyük bir etki yaratmış olup, bu etki halen de devam etmektedir.

Kral Lear’ın Özeti

Kral Lear, William Shakespeare’ ın ünlü trajedilerinden biridir. Hikayenin kahramanı olan Kral Lear, Britanya Krallığı’nın yaşlı kralıdır. Kralın, Goneril, Regan, ile bir de küçük ve sadık kızı Cordelia olmak üzere üç kızı bulunmaktadır. Kral Lear, yaşlılık döneminde krallığı üç kızına bölüştürmeye karar verir. Cordelia, sadakatini ve sevgisini dile getirirken diğer iki kızı, Goneril ve Regan, babalarını manipüle ederek çıkarları doğrultusunda konuşurlar.

Bunun üzerine, Kral Lear Cordelia’yı mirasından mahrum bırakır. Ve krallığı Goneril ve Regan arasında paylaştırır. Daha sonra Goneril ve Regan, babalarının zayıflığından faydalanarak onu kovarlar. Kral Lear, kendi hatasını ve çocuklarının ihanetini fark eder, ancak iş işten geçmiştir. Hikaye, ihanet, ahlaki çöküş, aile içi çatışmalar ile doludur. Kral Lear, zihinsel çöküş yaşar ve Cordelia ile birlikte trajik bir şekilde ölür.

Aynı zaman diliminde, Gloucester adlı bir soylu yaşamaktadır. Gloucester’in Edgar ve Edmund isminde iki oğlu vardır. Edmund kardeşini seviyor gibi görünür ancak arkasından iş çevirir. Babasını, kardeşi Edgar’ın ona ihanet ettiğine inandırır. Babasının kendine güvenmesini sağlamaya çalışır. Ancak Edmund’un sonu da trajedidir.

Kral Lear, ahlaki değerlerin çöküşü, aile içi çatışmalar ve trajik hatalar gibi temaları işler. Shakespeare’ in en derin ve etkileyici eserlerinden biridir. Hikaye, insan doğasının karmaşıklığını ve acı gerçeklerini inceleyerek, seyirciyi düşündürerek duygusal bir deneyim sunar.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com