J.R.R. Tolkien - Roverandom - Tubizu.com

J.R.R. Tolkien – Roverandom

Yüzüklerin Efendisi isimli efsanevi roman dizisinin yazarı “J.R.R. Tolkien“in “Roverandom” isimli fantastik türündeki romanı İthaki Yayınları‘ndan çıktı. Kitabı dilimize Niran Elçi çevirmiş. Roverandom’un özetine geçmeden önce J.R.R. Tolkien kimdir kısaca tanıtalım. J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien) fantastik edebiyatın ustası ve Yüzüklerin Efendi serisi ile tüm dünyada büyük bir üne kavuşmuştu. Bunun yanı sıra Hobbit ve Silmarillion da en tanınan romanları.

1892 yılında o zamanlar İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Bloemfontein şehrinde doğan Tolkien 4 yaşında iken babasını kaybetmiş ve ailesiyle Sarehole şehrine taşınmış. Sarehole şehrindeki yaşantısının onun hayatını çok etkilediği ve geniş hayal dünyasının burada şekillendiği söylenir. King Edward’s Okulu’nda öğrenimine devam ederken Tolkien’ın yabancı dillere karşı yatkınlığı olduğu ortaya çıkmış ve bu zamandan itibaren kendine ait bir dil üretmeye başlamış ki böylece Elf dilleri ortaya çıkmış. Lise yıllarının sonunda 1.Dünya Savaşı’nın başlaması ile orduya katılmış ancak iki arkadaşını savaşta kaybetmesi ve çok yakınında patlayan bir bomba sebebiyle İngiltere’ye geri dönmüş. 1.Dünya Savaşı Tolkien’i çok etkilemiş, savaş sonrasında Oxford English Dictionary’de çalışmaya başlamış. 1945 yılında Oxford’da profesör olmuş. Oxford’da çalıştığı bu süre zarfında muhteşem hayal gücü ile Orta Dünya’yı tasarlamış ve daha sonra bu eksendeki kitaplarını yayınlamaya başlamış. 1973 yılında da hayatını kaybetmiş. Tokien’in Beren ile Luthien isimli kitabını daha önce burada tanıtmıştık.

Roverandom’un Özeti:

Burada sözünü ettiğimiz Roverandom’un özel bir hikayesi var. Hikaye şöyle. Sene 1925, baba Tolkien 4 yaşındaki oğlu Michael ile kumsalda dolaşmaktadır. Lakin bu gezi esnasında küçük Michael gözdesi olan oyuncak köpeğini kaybeder. Baba Tolkien de oğlunu teselli etmek için büyü ile oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeğe ve onu eski haline döndürebilecek büyücü arayışına dair bir hikaye uydurur. Roverandom’un arka planı böyle. Kitabın yayımı aslında Hobbit’le aynı sene yani 1937 yılının Ocak ayı için planlanır. Ama yayımcılar Tolkien’den bir devam kitabı isterler. Bunun üzerine Tolkien Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlar ve Roverandom arşivin tozlu raflarında unutulur gider. Nihayet 60 yıl sonra 1998 yılında Christina Scull ve Wayne G. Hammond tarafından yayına hazırlanır ve okurlarla buluşur. Dediğimiz gibi Roverandom büyü ile oyuncağa dönüştürülen ve eski haline dönebilmek için arayışa giren ve bu arayış sırasında korkunç bir ejderha, aydaki adam, denizdeki kral ve kum büyücüsü ile karşılaşan bir köpeğin öyküsü.

Tanıtım Yazısı:

Roverandom ‘un tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk çocuk hikâyesi. 1925 yılında, dört yaşındaki Michael Tolkien kumsalda gözdesi olan oyuncak köğeğini kaybetti. Oğlunu teselli etmek için J.R.R. Tolkien, büyüyle oyuncağa dönüştürülen Rover isminde bir köpeği ve onu eski haline döndürebilecek büyücüyü arayışına dair bir hikâye uydurdu. Rover ya da daha sonra tanındığı gibi “Roverandom”, maceraları sırasında bir kum büyücüsü, korkunç bir ejderha, denizdeki kral ve Aydaki Adam’la karşılaşır. Zekice örülmüş̧ ve kelime oyunlarıyla bezeli Roverandom’un, başta Hobbit’le aynı sene, 1937’nin Ocak ayında basılması planlansa da yayıncılar bir devam kitabı istediğinden eser yayımlanamamıştır. Tolkien bunun yerine Yüzüklerin Efendisi’ni yazmaya başlamıştır. Roverandom ise nihayet 1998 yılında yayımlanmıştır. “Yüzüklerin Efendisi hayranları İskandinav mitolojisinden esintilerden ve Tolkien’in harikulade mekân anlayışından büyük keyif alacaklardır.” – The Times – Editörlüğü Christina Scull ve Wayne G. Hammond tarafından yapılan bu edisyonda, hikâyenin Tolkien’in diğer eserleri olan Hobbit’le, Silmarillion’la ve Noel Baba’dan Mektuplar’la olan ilişkisini detaylandıran bir önsöz bulunuyor. Bunların yanı sıra Tolkien’in elinden çıkma illüstrasyonlar da metinlere eşlik ediyor.”

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com