Tolstoy - Aile Mutluluğu 'ın Özeti - Tubizu.com

Tolstoy – Aile Mutluluğu

Sadece Rus Edebiyatının değil dünya edebiyatının da en ünlü yazarlardan birisi kuşkusuz Lev Nikolayeviç Tolstoy. “Tolstoy“un dünya klasikleri arasında yer almış eserlerinden olan  “Aile Mutluluğu”  İş Bankası Kültür Yayınlarından yeni bir baskı yaptı. Aile Mutluluğu’ nun özetine geçmeden önce Tolstoy kimdir kısaca tanıyalım.

Tolstoy Kimdir

Tolstoy (Lev Nikolayeviç Tolstoy), 9 Eylül 1828’de Rus aristokrasisine mensup bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Genç yaşlarda annesini kaybetti. Askeri eğitim almak üzere St. Petersburg’a gitti. Burada, gençlik yıllarında kumar, içki ve ahlaki sorunlarla uğraştığı bir dönem geçirdi. Bu deneyimler, ilerleyen yıllarda yazdığı eserlerinde de yankı buldu. Tolstoy, 1850’li yıllarda Kafkasya’da Osmanlı – Rus savaşına katıldı. Savaştaki bu deneyimlerini, daha sonra yazdığı “Savaş ve Barış” adlı epik romanında kullandı. Romanda bu dönemdeki savaşın acımasız gerçeklerini, bireylerin ve toplumun üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde anlattı.

“Savaş ve Barış” (1869) ve “Anna Karenina” (1877) gibi eserleri, Tolstoy’u dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri yaptı. Bu eserler, sadece karakter gelişimi ve toplumsal olaylara duyduğu derin ilgi ile değil, aynı zamanda insanın yaşam amacı, ahlaki sorumlulukları ve özgürlük gibi evrensel konuları da işlemesiyle de önem taşır. Hayatının ikinci yarısında Tolstoy, köklü bir dönüşüm geçirerek dini ve ahlaki konularla ilgilenmeye başladı. Bu dönemde, toplumsal reformlar, pasif direniş ve sade bir yaşam gibi fikirler üzerine odaklandı. Bu fikirlerle kendi felsefi sistemi olan “Tolstoyculuk”u yarattı.

Tolstoy, 1910 yılında tren istasyonunda kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Yazdıkları ve felsefi düşünceleri, hem edebiyat dünyasında büyük bir etki bıraktı. Tolstoy, eserleri ve yaşamıyla, insan doğası, ahlaki sorumluluklar ve toplumsal meseleler üzerine derinlemesine düşünce sunan entelektüel bir yazar olarak hafızalara kazınmıştır.

Tolstoy’un Başlıca Eserleri

Yazar’ın başlıca eserleri şunlardır:

Çocukluk, İlk Gençlik, Gençlik, Sivastopol Serisi, Kazaklar, Savaş ve Barış, İnsan Nasıl Ölür, İvan İlyiç’in Ölümü, Anna Karenina, Kreutzer Sonat, Diriliş, Toprak Ağasının Sabahı, Baskın, Ormanın Kesimi, Bilardo İşaretleyicisinin Notları, İki Süvari Subayı, Bir Karşılaşma, Tipi, Lucerne, Albert, Üç Ölüm, Aile Saadeti, Polikuşka, Dekabristler, Kaukasus Mahkumu, Holstomer, İnsanlar Arasında Boş Bir Konuşma, Usta ve Çırak, Köyde Şarkı Söylemek, Köyde Dört Gün, Yanlış Kupon, Oyundan Sonra.

Aile Mutluluğu’nun Özeti

Roman, genç bir kadın olan Masha ile yaşlı bir dul olan Sergey Mikhaylych’in evlilikleri etrafında dönmekte. Hikaye, Masha’nın soylu bir ailenin üyesi olarak büyümesini ve Sergey ile tanışmasını anlatarak başlar. Masha, gençliğinde bir dizi hayranlık uyandıran deneyim yaşamıştır. Ancak bu deneyimler onun için yeterince tatmin edici değildir. Bir gün, Sergey ile tanışır ve ikili arasında bir kuvvetli çekim oluşur.

Sergey, toprak sahibi zengin biridir. Hayatının çoğunu eğlenceli aktiviteler ve fazla sorumluluk almadan geçirmiştir. Masha, onun yaşlılığının ve geçmişteki hayat tarzının farkındadır. Ancak, ona duyduğu hislerle evlenmeye karar verir. Evlilikleri başlangıçta Masha için bir tür rüya gibidir. Fakat zamanla, aradaki yaş farkı ve dünya görüşlerindeki farklılıkların ortaya çıkması aralarında bir takım sorunları da ortaya çıkarır. Artık bu gerçeklerle ve sorunlarla yüzleşmeye başlamalıdırlar.

Sergey, yaşamın anlamsız olduğuna inanmaktadır. Bu dünya zevklerinin bir anlamı olmadığını düşünmektedir. Bu dünya görüşü, Masha’nın genç, enerjik ve yaşam dolu yaşama isteğiyle çatışmaktadır. Çift arasındaki bu temel farklar, evliliklerini derinden sarsmaya başlar. Nihayetinde Masha’nın hayal kırıklığına uğramasına neden olur.

Eser, aşkın ve evliliğin karmaşıklıklarını, karakterlerin içsel çatışmalarını ve insanların hayatta anlam arayışlarını anlatmakta. Sergey’in melankolik dünya görüşü, Masha’nın genç ve idealist bakış açısıyla çatışmakta. Romanda Tolstoy, karakterlerin içsel gelişimini detaylı bir şekilde işler. Aynı zamanda toplumsal normlara ve beklentilere de eleştirel bir bakış açısı sunar.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com