Başak Sayan - Gölgesini Arayan Çocuk - Tubizu.Com

Başak Sayan – Gölgesini Arayan Çocuk

“Başak Sayan“ın “Gölgesini Arayan Çocuk” isimli çocuklara yönelik öykü kitabı İnkılap Kitabevinden tarafından basılmış ve oldukça beğenilmişti. Birinci baskısı tükenen kitabın yeni baskısının önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor. Gölgesini Arayan Çocuk’un özetine geçmeden önce Başak Sayan kimdir kısaca tanıtalım. Başak Sayan 1977 yılında Ankara’da doğmuş. Asker bir babanın kızı olan Başak Sayan’ın annesi ise Almanca öğretmeniymiş. Küçüklüğünden itibaren yazar ve oyuncu olmak isteyen Sayan lise yıllarından itibaren kısa öyküler yazmaya başlamış. Orta öğreniminin ardından Marmara Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisans eğitimine başlamış. Üniversite yıllarında çeşitli televizyon kanallarında çalışmaya başlayan Başak Sayan aralarında Star TV’nin de bulunduğu bir çok kanalda kadın ve müzik programları hazırlamış ve sunmuş. Fırat dizisindeki rolü ile adından söz ettiren yazarın Aşk ve Baştan Çıkarma Üzerine isimli ilk kitabı ile de oldukça popüler olmuş.

Başlıca eserleri: Sen Değişirşen Her Şey Değişir, Nigahdar, Bağlanma Korkusu, Ölü Kuşların Sessizliği, Rüzgar Olmak İsteyen Çocuk, Gölgesini Arayan Çocuk, Kelebeğin Kaderi.

Başak Sayan
Başak Sayan

Gölgesini Arayan Çocuk’un özeti

Ares’in bu hayattaki en büyük arzusu, herkesin sevdiği, herkesin arkadaş olmak için can attığı, kusursuz birisi olmaktır. Bu konuda kendine sınıf arkadaşı Leo’yu örnek almaktadır. Bu amacına ulaşmanın yolunun ise giyim kuşam ve pahalı eşyalardan geçtiğine inanmaktadır. Bunun için annesine ne kadar ısrar etse de bir türlü annesini ikna edemez. Annesi Ares’e pahalı eşyalar almayı bir türlü kabul etmez. Ares çok mutsuzdur. Hayatında hiçbir zaman kusursuz ve havalı birisi olamayacağını düşünmeye başlar. Arkadaşlık kurmak için çok çaba sarfettiği Ela’nın da dikkatini çekemeyeceğini düşünür.

Tam bu düşünceler içindeyken, bir gece hiç beklemediği birisiyle tanışır. Tanıştığı kişi Ares’e istediği gibi birisi olmak istiyorsa gölgesini bulması gerektiğini söyler. Ares düşünür taşınır ancak gölgesini nasıl bulacağını bir türlü bulamaz. Tam bu olaylar olurken birden ailesiyle bir yolculuğa çıkmak zorunda kalır. Bu yolculuk onun hayatını değiştirir.

Bu yolculuk esnasında hayatına yeni yeni arkadaşlar girer. Yeni arkadaşları Ares’e sahip olduklarının ne denli değerli olduğunu, sevmek veya başkalarının onu sevmesi için herhangi bir sebebe gerek olmadığını, mevcut hali ile harika bir çocuk olduğunu öğretir. Kendini olduğu gibi sevmek ve olduğu gibi kabul etmek. Başak Sayan’dan yine hayata, sevgiye ve arkadaşlıklara dair muhteşem bir çocuk hikâyesi.

İyi okumalar diliyoruz.

Yorum yapın

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com